Deja vu! ACS Poli Timisoara conduce la pauza, dar pierde pana la final

TIMISOARA. Duelul cu UTA din turul IV al Cupei Romaniei, parca s-a reeditat astazi, in jocul pe care ACS Poli l-a sustinut pe teren propriu cu Sportul Snagov. Violetii au condus la pauza si au mai avut ocazii de a inscrie, dar au facut pasul inapoi in partea secunda. Snagovul s-a impus pe marele oval timisorean, dezolant de gol, cu 2-1 si urca pe locul secund. De cealalta parte, situatia se complica si gruparea banateana este pe loc retrogradabil.

Prima parte a fost echilibrata, oaspetii au inceput in atac, dar Smaranda a fost atenta la ocazia lui Danalache din debut. Incetul cu incetul, ACS Poli a prins curaj si a ajuns in situatii de a marca. Portarul Iacob a scos lovitura de cap a lui Filip, apoi Codrea a sutat din afara careului, iar Stancu a respins de pe linia portii. Ocaziile violetilor s-au concretizat in minutul 43, atunci cand sarbatoritul zilei, David Pop a trimis cu capul in poarta, o centrare a lui Velcota.

In partea secunda, banatenii s-au multumit cu putin, iar oaspetii au profitat rapid. In minutul 59, Hlistei a egalat dupa un corner, iar in minutul 68, tot un fost jucator de la UTA, Darius Buia a marcat, la capatul altei lovituri de colt. Elevii lui Stefan Nanu s-au trezit din letargie in prelungiri, iar Stere si Pop au avut doua mari ocazii de a egala, dar „raul” fusese deja facut. Scor final, ACS Poli – Sportul Snagov 1-2, iar agonia continua la gruparea violeta.

ACS Poli: Smaranda – Harut, Basic, Ivanov, Rudolf Avaro (Golda 41′, Stere 80′) – D. Pop, Melinte, D. Codrea (Birnoi 72′) – D. Filip, O. Drăghici (cpt.), Velcota
Antrenor: Stefan Nanu

Snagov: Fl. Iacob – Vladoiu, V. Lica, Fl. Ilie, Stancu – V. Barbulescu, Bortoneanu, Vl. Barbulescu (Oanea 46′) – Buia (Tazouti 80′), Danalache, Hlistei (L. Ion 86′)
Antrenor: Laszlo Balint