Debut de an cu stangul! Echipa de baschet a Timișoarei, eșec sever la primul meci din 2023

TIMISOARA. CSO Voluntari ramane „bestia nera” pentru SCM OHMA Mozzart Bet Timisoara, dupa ce i-a administrat formatiei timisorene al patrulea esec din acest campionat.

Primul sfert al intalnirii a fost unul echilibrat si a revenit gazdelor la doar un punct diferenta, 24-23. In cel de-al doilea Voluntariul a fost gruparea care a dominat, iar la pauza mare conducea cu 52 – 42.
In ultimele doua sferturi ale intalnirii, tot oaspetii au fost la conducere, in timp ce timisorenii au fost intr-o permanenta urmarire a adversarului. In cele din urma Voluntariul s-a impus clar, cu 97 – 72 si devine prima echipa care invinge Timisoara atat in tur, cat si in retur in aceasta stagiune.

Cel mai bun marcator al formatiei pregatite de Dragan Petricevic a fost Kesar, autor a 18 puncte, urmat de Dokovic, cu 12, podiumul marcatorilor fiind completate de Gajic si Lazar, cu cate 9. Restul punctelor au fost semnate de: Petrescu – 7, McClellan – 5, Nasturescu – 5, Schipor – 2, Maticiuc – 2, Stanciu – 2.
Pentru oaspeti, cel mai bun marcator a fost Watson jr, tot cu 18 pucnte.

In runda viitoare, Timisoara joaca in deplasare pe terenul lui Dinamo Bucuresti.

1. Eu nu înțeleg de ce vine lumea la sala.Stau și dorm,cred ca pleacă de acasă sa facă economie de curent.Unul singur în sală flutura un steag restul nani.

2. Corect, echipa trebuie încurajată indiferent de rezultat. Prestația din teren a fost, totuși, lamentabilă. Echipa stă in 3-4 jucători, restul sunt de umplutură.Nu știu cum sunt bugetele, echipa oaspete de ieri (o comună până recent) are o rotație extraordinară, avea 2 echipe redutabile.Oricum, 3 clase peste noi,dincolo de unele gafe de arbitraj.