Debut cu dreptul in noul sezon pentru rugbystii timisoreni! RCM isi respecta statutul de campioana chiar daca joaca in noroi! FOTO!

TIMISOARA. In ciuda terenului impracticabil al bazei din Ronat, trupa lui Chester Williams a reusit sa se impuna in fata vicecampioanei Stiinta Baia Mare, in primul meci jucat in  actualul sezon al SuperLigii de rugby.
Campioana planuise un rugby-spectacol pentru prima reprezentatie din acest an, derby-ul cu Baia Mare, insa vremea si gazonul plin de noroi din Ronat le-au dat planurile peste cap lui Burcea si compania. Chiar si in aceste conditii, si fara patru dintre oamenii de baza din sezonul trecut, Fercu, Lemnaru, Turashvilli si Rus care se confrunta cu diferite probleme medicale, RCM Universitatea Timisoara a inceput bine meciul cu principala rivala din campionat.
Echipa banateana a pus presiune pe vicecampioni inca din start, iar in minutul 21, au venit si primele 5 puncte. Viliami Moala a reusit primul eseu al meciului, insa Calafeteanu, aflat la primul joc oficial dupa accidentarea din finala de anul trecut, a ratat tranformarea. In ciuda, terenului devenit tot mai dificil, elevii lui Chester Williams au bifat repede si a doua reusita. Johnny Sola a culcat balonul in terenul de tinta advers, dupa o cursa spectaculoasa, iar Calafeteanu a adus, de aceasta data si cele 2 puncte suplimentare. Baimarenii au avut ocazia sa reduca din diferenta prin Wiringi, dar transformeurul vicecampioanei a ratat o lovitura de pedeapsa, din pozitie centrala, astfel ca scorul la pauza a fost de 12-0, pentru Timisoara.
Baia Mare a intrat in partea a doua a jocului hotarata sa nu se predea asa usor, in timp ce timisorenii au incercat sa pastreze avantajul. Elevii lui Eugen Apjok au reusit in minutul 48 primul eseu prin Suciu, iar in minutul 75, Stoica a bifat a doua reusita. Wiringi a ratat insa ambele transformari, iar meciul s-a incheiat cu victoria meritata a campioanei, 12-10.
”Noi am facut cateva greseli in a doua repriza, pe final, in terenul advers, in 5 metri, care nu trebuiau facute. In rest, tin sa-i felicit pe baieti, au avut o daruire extraordinara, cel putin a doua repriza, s-a vazut ca am inceput sa jucam, s-a vazut ca ne-am dorit victoria, dar am facut acele greseli si nu s-a putut mai mult astazi. Au fost mai buni, tin sa-i felicit pe baietii de la Timisoara, o echipa extraordinara si pe spectatori la fel, au venit in numar foarte mare, in ciuda vremii. Chiar ma bucur ca aici se iubeste rugby-ul”, a spus Ioan Pop, capitanul celor de la Baia Mare.
”Ne-am asteptat sa fie un meci dificil, disputat, fara prea mult spectacol, din cauza conditiilor de joc. A fost un meci greu, cu contacte foarte puternice, am fost nevoiti sa jucam un pic pe stilul lui Baia Mare, dar noi trebuie sa respectam blazonul de campioni si sa ne adaptam la orice conditii. Avem o echipa foarte puternica, pe care putem sa o adaptam la diferite stiluri, putem sa inchidem jocul, cum am facut astazi sau putem sa jucam in viteza daca avem un teren foarte bun”, a spus si capitanul timisorenilor Stelian Burcea.
Desi au iesit de pe teren plin de noroi din cap pana in picioare, rugbystii timisoreni au incercat sa faca haz de necaz: ”Cica noroiul face bine la ten”, a glumit Eugen Capatana, care a fost declarat jucatorul meciului si a primit o sticla de vin din partea sponsorilor. ”Ma bucur mult, sper sa cresc si mai mult in joc de la meci la meci si sa-mi ajut echipa cat mai mult. Insa cel mai mult ne bucuram ca am castigat acest meci si sa speram ca nu o sa se gandeasca nimeni nici pe viitor ca o sa vina la noi acasa ca sa castige, cum a spus si Chester, aici, acasa la noi, castigam tot! Le multumesc colegilor ca au facut un meci foarte bun, mai ales pe aparare si speram sa crestem de la meci la meci, pentru ca la sfarsitul anului sa tinem iar cupa sus ”, a adaugat Capatana.

1. Sticla de vin primita de Eugen Capatana a fost de la un suporter, nu de la sponsori!!!!!