De neoprit! CH Poli Timisoara, o noua victorie in Liga nationala de handbal

TIMISOARA. 2016 perfect pentru alb-violeti. Chiar daca partea financiara a fost sub limita in acest an, partea sportiva a fost peste… asteptari. Chiar in ciuda multor infrangeri la un gol diferenta in prima parte a sezonului, iata cu in 2016, banatenii leaga a 5-a victorie la rand si isi aconteaza un loc in play-off, cu etape bune inaintea finalului de sezon regulat.

Astazi, in sala Constantin Jude „victima” a fost Dunarea Calarasi, o echipa ce isi juca ultima sansa pe Bega, pentru a-si asigura biletele pentru play-off. Dar Timisoara, cu o aparare care a contat in momentele inportante si cu o ofensiva care a inscris la foc automat si-a apropiat o victorie meritata si muncita in ultimele 10 minute ale partidei.

Jocul a inceput sub nota echilibrului cu ambele echipe trecand la conducere pe tabela de scor. Banatenii reusesc sa se desprinda in minutul 20, 10-7, dar prima parte se incheie cu un ecart de un gol in favoarea amfitrionilor, 13-12.

Elevii lui Pero Milosevic detin prim-planul si la inceputul partii secunde, 17-15, 20-18, dar se desprind abia in minutul 51, 25-20. De acolo, pana la final, floare la ureche pentru Fenici si Compania, care au facut din nou spectacol pe semicerc, 31-26!

Steaua, Poli si Turda au toate 41 de puncte dupa 22 de runde si impart pozitiile 4-6.

Etapa viitoare, banatenii se deplaseaza la Tg. Jiu, echipa ce mai are doar sanse teoretice sa prinada play-off-ul.