De la egal la egal doar in prima repriza! Fetele de la CSU UV Timisoara, eliminate de vedetele de la CSM Bucuresti

Dupa ani si ani de asteptare, iata ca in Sala Constantin Jude a venit timpul si pentru un meci feminin de handbal, de gala. CSU Universitatea de Vest Timisoara a intalnit in optimile Cupei Romaniei formata din tara care trage an de an de Liga Campionilor, CSM Bucuresti. Dupa o prima repriza echilibrata, oaspetele s-au desprins in partea secunda si s-au calificat fara probleme.

Echipa banateana a inceput foarte curajos jocul impotriva „colosului” bucurestean. Gazdele au condus cu 2-0 si au stat in „coastele” oaspetelor pana spre finalul primei reprize. Experimentatele Alina Cioriciu si Alina Marin au jucat de la egal la egal cu vedetele echipei vizitatoare si au aratat ca o data aici a fost capitala handbalului romanmesc. De la 14-14 in minutul 24, CSM s-a desprins la 19-15 la intrarea la vestiare, insa in joc nu s-a vazut diferenta de valoare dintre cele doua grupari. Diferenta s-a vazut insa in a doua repriza, cand banatencele au ratat multe sanse de a se mai apropia, iar campioana la zi a tarii a stiut sa profite si s-a desprins decisiv in minutul 40, 26-16. Pana la final, CSM a facut spectacol si s-a impus cu 38-21.

CSU Universitatea de Vest Timisoara revine in campionatul ligii secunde dupa acest joc, acolo unde are de tras pentru a scapa d eultimele pozitii, in timp ce CSM s ebate si anul acesta pentru campionat, dar si pentru Liga Campionilor.

Alexandra Bojan a fost cea mai buna marcatoare a gazdelor cu 6 goluri, fiind urmata de Florentina Sirbu – 4, Carla Senciuc – 3 si Madalina Istrate – 3. De la CSM, Aneta Udristoiu a impresionat cu 14 reusite!