Cupa Timisoara merge la Sibiu. Ardelenii au castigat finala in fata banatenilor

TIMISOARA. Chiar daca finalistele de la Cupa Timisoara, competitie de baschet masculin, si-au castigat cate doua sferturi, CSU Sibiu a fost echipa mai buna, a dominat partida si s-a impus meritat cu 76-69.

Ardelenii au preluat conducerea si s-au distantat inca din start, 12-1 si 19-4, banatenii intrand mai greu in joc. La pauza mare, Sibiul avea in fata Timisoarei un avans considerabil, 45-28. Ultimele doua sferturi au fost insa dominate de banateni, care au ajuns la un moment dat si la cinci puncte in spate. Insuficient insa, deoarece CSU a stiut sa gestioneze bine finalul de joc. S-a terminat SCM Timisoara – CSU Sibiu 69-76 (12-19, 16-26, 14-11, 27-20), una peste alta un meci bun si un turneu care a facut sa creasca valoric fiecare participanta. In finala mica, Steaua a depasit Focsaniul cu 86-65.

A fost un test foarte bun pentru noi si noua noastră echipa. Suntem foarte multi jucatori noi, printre care ma numar si eu. Am avut un meci util, dar in primul sfert s-a făcut diferenta si apoi am fost nevoiti sa alergam dupa ei. Aceasta ne nemultumeste si vom incerca sa incepem partidele cu ritm bun, sa jucam la nivel inalt din primul pana in ultimul minut”, a spus la finalul turneului Mirel Dragoste, jucator venit la echipa timisoareana chiar de la CSU Sibiu.

Sursa foto: Baschet SCM Timisoara