Cu toate liniile inainte! Timisoara Saracens s-a impus la Cluj in Cupa si este gata pentru returul cu Calvisano

Doar o saptamana desparte Timisoara Saracens de cel mai important meci din istoria echipei… barajul de accedere in Challange Cup de pe terenul italienilor de la Calvisiano. Sambata, echipa a facut un „antrenament” oficial cu public, la Cluj, unde echipa banateana a jucat in etapa a V-a a Cupei Romaniei.

Banatenii au avut doar cateva emotii, deoarece Universitatea a deschis scorul… si a reusit sa-l si inchida pe final de joc, dar in restul timpului detinatoarea Cupei, Timisoara Saracens a defilat. La pauza era deja 21-3 si problema invingatoarei nu se mai punea. La inceputul partii secunde s-a marcat al patrulea eseu, echivalent cu bonus ofensiv, obiectivul fiind astfel indeplinit, victorie cu bonus si o buna repetitie pentru Calvisiano.

Chiar daca Timisoara nu a jucat toate minutele la cel mai inalt nivel, imbucurator este faptul ca s-a marcat cu toate liniile: un jucator din linia I a deschis scorul prin eseu, prin acelasi procedeu mai aducand puncte jucatori din linia a II-a, a III-a, dar si unul de pe treisferturi.

S-a incheiat 28-10 iar acum urmeaza pregatirea fizica si psihica pentru meciul urmator, pe care Timisoara il va incepe de la +13, pentru ca in turul barajului s-a impus acasa la diferenta numarului cu „noroc”.

Timisoara Saracens: Militaru, Radoi, Tarus, Poparlan, Drenceanu, Ianus, Lazar, Burcea, Pretorius, Rose, Shennan, Tangimana, Manumua, Zaharia, Conache. Rezerve: Capatana, Mahe, Maris, Muresan, Gorcioaia, Moala, Lemnaru, Simionescu

Au marcat: Conache – doua lovituri de pedeapsa si o transformare si Radoi, Burcea, Shennan, Drenceanu – eseuri

1. in sfarsit le-am tras-o si noi clujenilor.