Cu o intarziere de 2 ani si jumatate, s-a ajuns in faza de receptie a lucrarilor la Clinica de Balneologie de la Timisoara. Pacientii mai au de asteptat pana la tratamente

TIMIȘOARA. Greu și cu cântec s-a născut Clinică de Balneologie de la Timișoara, unde, încă din 2021 au pornit lucrările de reabilitare la actuală clădire și s-a construit și un imobil nou.

CITESTE SI: Se scumpeste biletul de tramvai, autobuz sau troleibuz la Timisoara. Cat va costa o calatorie de la 1 august

Trebuia să fie gata încă din februarie 2023, însă abia acum s-a finalizat șantierul, după ce au fost pierduți și aproape jumătate din banii europeni câștigați de vechea administrație pentru acest obiectiv în 2019.
Constructorul Alex Dia a înștiințat primăria că e gata noua Clinică de Balenologie, iar joi a început procedura de recepție, în timpul căreia se va vedea dacă va fi sau nu nevoie de remedieri.

Noua clinică este prevăzută cu bazin cu apă termală, 4 băi galvanice, 14 săli de tratament și 5 cabinete de consultații.

Investiția totală inițială prevăzută în 2019 a fost de 23.681.293 lei.

Prin Programul Operațional Regional 2014 – 2020, vechea administrație a obținut fonduri europene de 10.479.947. Din acești bani, pentru că nu a reușit să finalizeze la timp Clinică de Balneologie, administrația Fritz a pierdut 4.122.904 de lei, întrucât la 31 decembrie 2023, progresul financiar al obiectivului era de 51,45%.
Primăria Timișoara a cerut alți bani europeni pentru clinică pe noul exercițiu financiar la UE.

În final, reabilitarea și construcția au trecut de 24 de milioane de lei,

Antreprenorul de la Balneologie, firma Alex Dia Construct, este același care realizează și lucrările de reabilitare și la Turnul de Apă din Iosefin.

Pacienții mai au de așteptat până la tratamente

Pentru a se putea relua tratamentele în Clinica de Balneologie trebuie dotată cu echipamente și mobilier.

A fost lansată licitația pentru cumpărarea de căzi de hidroterapie cu duș subacval și căzi pentru tratamente galvanice cu patru celule, în valoare de 5,2 milioane lei cu TVA. Procedura e inca in derulare.

Informatiile publicate de opiniatimisoarei.ro pot fi preluate de alte publicatii online doar in limita a 500 de caractere si cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la aceasta regula constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratata ca atare.

    Pareri

  1. Si un nou festival de felicitari pe pagina de Fb a lui Spritz pentru un proiect intarziat, cu bani pierduti si care nici macar nu e gata de dat in folosinta. Atat pot unii sa „inteleaga” din realitatea inconjuratoare. Si sa ne miram de ce ramanem in urma?

  2. Alt gol dat de maestrul Fritz în bugetul orașului. Acesta marchează mai multe goluri la foc automat și mai costisitoare decât predecesorul său și apoi taie fonduri de la infrastructură că pentru inepțiile sale eco-marxiste există tot timpul finanțare după cum s-a văzut la pasarela de pe strada Gelu și la turnul de apă din apropiere unde se îngroapă la bani cu nemiluita. Important este să fie niște beneficiari marxiști în zonă și atunci se justifică orice.

  3. De a tăia panglici la PROIECTELE incepite de altii

  4. „Alex Dia Construct”, parca nu administratia Fritz a facut contracte cu aceasta firma de prestigiu, mi se pare ca a fost un alt primar inainte de asta, dar nu mai tin minte numele. Ma ajutati?

    • Useristule, cu memorie scurta, dar bagator de bat prin gard, hai sa te ajutam: Alex Dia e firma de casa la tovarasu Fritz. Din primavara lui 2025 se ocupa de reabilitare la Liceului Calderon, din 2024 i s-a dat contractul de finalizare lucrari la Turnul de Apa din Iosefin, in 2023 i-a dat lucrari suplimentare de reabilitare ambulatoriu la ORL.
      In 2022 i-a mai dat Fritz un contract de reabilitare blocuri pe Aries, apoi in 2023 unul pe Cernauti si altul pe Maslinului, si inca unul pe Circumvalatiunii, dar si un bloc pe Cetatii.
      Tot in 2023 a primit contractul de reabilitare la scoala generala 15.
      Si tot Alex Dia, iaca a fost tocmit de domnu Fritz din 2021 sa faca Balneologia.

      Si, da, si pe vremea lui Robu, Alex Dia a facut fatada Operei si actualul Centru de Proiecte de pe Alecsandri si a anvelopat un bloc pe Negoiu si unul pe Corneliu Coposu.

      Hai sa facem o comparatie, unde iti da cu virgula, useristule? La care administratie ii Alex Dia firma de casa? Bingo! La Fritz, care in cate un exercitiu de imagine, se mai si ratoie la asta ca vaaai, vezi doamne, mai lasa mizerie in urma pe santier, nu se misca destul de repede. Murim de ras

    • Fritz face totul pentru imagine să iasă și el în față. Însă la cât îl duce capul, de multe ori este prins în offside cum a fost recent cazul că s-a băgat să îl apere pe unul ca Piedone unde lucrurile sunt clare în ceea ce privește modul acestuia de a acționa.