CSM Lugoj invinsa la Targoviste, dupa un ‘thriller’ in 5 seturi

TIMIS. CSM Lugoj a pierdut derby-ul etapei a XIII-a a primei ligi de volei feminin, ajungand astfel la 5 infrangeri in aceasta stagiune.

Gazdele de la CSM Targoviste au inceput mai bine partida si au castigat primul set cu 25-20. Si in actul al doilea formatia damboviteana a fost de mai multe ori la conducere pe tabela, dar timisencele au avut un final de set mai bun si s-au impus cu 25-19.
Setul al treilea s-a desfasurat pe aceleasi coordonate ca cel precedent, dar de aceasta data a revenit cu acelasi scor  Targovistei.
CSM Lugoj a mai revenit o data pe tabela si si-a adjudecat la 18 actul al patrulea si a dus duelul in setul decisiv.
Lugojencele au pus primele doua puncte pe tabela, dupa care CSM Targoviste a revenit, a preluat conducerea si in cele din urma s-a impus cu 15-7.
In runda viitoare, CSM Lugoj va juca pe teren propriu in compania Medicinei Targu Mures.

Baietii de la Universitatea Timisoara au pierdut in Cetatea Baniei

In prima liga a baietilor, Universitatea Timisoara a jucat sambata in compania lui SCM U Craiova. Baietii pregatiti de Sorin Schiesz au pierdut primul set la 11, pentru ca apoi sa egaleze situatia dupa 25-15 in cel de-al doilea. In ultimele doua acte oltenii nu le-au mai oferit prea multe sanse timisorenilor si s-au impus clar, la 13 si la 12. Astfel, echipa din Cetatea Baniei s-a impus cu 3-1.

In runda urmatoare, Universitatea Timisoara va juca pe teren propriu in compania Unirii Dej.