CSC Dumbravita castiga ultimul amical al verii. Si alte echipe din Timis au programate teste in weekend

TIMIS. CSC Dumbravita a jucat ultimul meci de verificare din perioada de pregatire impotriva formatiei de liga a III-a FC Bihor.

Timisenii au deschis scorul repede, in minutul 10, cand Plokhotnyuk a fost servit perfect de Martinov si l-a invins pe portarul gazdelor. Fotbalistii lui Cosmin Stan au controlat jocul, iar pana la pauza Tanase a mai ratat o buna oportunitate. In ultimul minut regulamentar, Gladun a prins un sut excelent de la aproximativ 25 de metri si a facut 2-0.

In partea a doua a jocului, meciul a fost unul mai echilibrat. Timisenii au reusit sa inscrie si golul al treilea prin Martinov, dupa ce a driblat 2 adversari si a trimis in plasa. Bihorul a redus din handicap dintr-o lovitura de la 11 metri si s-a incheiat 3-1.

CSC Dumbravita P. Toroc (46, Trifon) – Gîsă (87, Jorz), Țieranu (57, Băluțoiu), Lalic (74, Amariei) – Paulevici, Ristin (70, A. Toroc), Tănase (cpt.) (46, Cibi), Salhi (80, D. Croitoru), Gladun (46, Moțiu) – Plokhotnyuk (65, Mercioiu; 80, Olaru), Martinov (74, Tismonar).

Un joc pe care l-am controlat in cea mai mare parte. Poate doar in ultimele 10 minute, cand am facut foarte multe schimbari si au intrat multi copii, poate atunci au fost ei un pic mai periculosi. In general, un meci controlat de noi, un meci bun. Ma bucur ca am reusit sa si marcam de trei ori, am mai ratat cateva ocazii destul de mari, dar e bine ca reusim, cu o saptamana inainte de a incepe campionatul, sa marcam trei goluri intr-un meci in deplasare. Chiar daca am intalnit o echipa de nivel inferior, FC Bihor e un club cu traditie, care a jucat baraj de promovare in Liga a II-a in ultimele doua sezoane. Am jucat cu un adversar bun, dar consider ca victoria noastra a fost super-meritata”, a spus dupa meci antrenorul Cosmin Stan.

CSC Dumbravita va incepe sezonul in liga a II-a la finalul saptamanii viitoare. Primul meci este programnat in deplasare cu Progresul Spartac Bucuresti sau FC Brasov.

Amicale la final de saptamana

Si alte echipe din Timis au meciuri de verificare in acest weekend. ASU Politehnica Timisoara incheie stagiul de pregatire pe care l-a desfasurat pe plan local cu un test impotriva gruparii de liga a IV-a, CSU Universitatea de Vest din Timisoara. Partida este programata de la ora 11.

O alta formatie timiseana de liga a III-a, Avantul Periam, va juca sambata de la ora 11, in Valea Domanului impotriva echipei de liga secunda CSM Resita. Este ultimul amical pentru caraseni inaintea startului partidelor din noul sezon de B.

Phoenix Buzias joaca tot sambata, si tot de la ora 11, pe stadionul Electrica din Timisoara impotriva unei ale reprezentante a ligii a II-a, Viitorul Pandurii Targu Jiu.

Si nou promovata din Peciu Nou are un meci de verificare programat sambata.De la ora 10:30 dimineata,echipa pregatita de Sorin Gheju va infrunta la Recas gruparea de liga a IV-a Timisul Sag.

Si fetele au meciuri de pregatire

Vicecampioana Romaniei, Politehnica Timisoara va merge in Serbia pentru un test cu un adversar devenit deja traditional, Steaua Rosie Belgrad. In ultima intalnire, disputata in februarie la Timisoara, cele doua echipe au incheiat la egalitate, 1-1, golul timisorean fiind semnat de actuala compoenenta a lui Banat Girls, Larisa Grigore.

Si daca tot am amintit de Larisa Grigore, tanara fotbalista si noile sale colege de la Banat Girls vor juca sambata un amical peste hotare. Adversarul formatiei timisene este gruparea Airnergy FC, din Ungaria. Partida este programata de la ora 15, ora Romaniei.