Corijenti in defensiva, eficienti in atac. Politehnica Timisoara obtine un punct dintr-o deplasare grea la Recea

TIMISOARA. Alb-violetii au luptat pe un teren aproape impracticabil pentru a obtine macar o remiza in Maramures. Jocul din runda a 10-a dintre ACSF Maramures Recea si Politehnica Timisoara s-a incheiat cu scorul de 3-3 (3-2), dupa ce gazdele au condus cu 3-1. Putea fi mai rau pentru banateni, dar si mai bine, mai ales ca ultima parte a jocului a fost dominata categoric de elevii lui Benga.

Daca pana acum, defensiva banatenilor era aproape impenetrabila, azi a facut un joc extrem de slab, dar a avut noroc cu compatimentul ofensiv care de aceasta data si-a facut datoria.

Precipitatiile au facut ca meciul de la Recea sa se desfasoare in conditii foarte grele, pe un teren namolos, iar la acest ingredient s-au adaugat si absentele numeroase din echipa banateana, precum si oboseala acumulata prin disputarea a cinci jocuri în 14 zile.

Gazdele au profitat după nici cinci minute de o eroare defensiva iar Vasalie l-a invins pe Hindrich cu un sut din unghi. Egalarea a venit rapid, la doar trei minute distanta, cand fundasul Oita a trimis in proprie poarta in urma unei centrari. Echipa din Maramures s-a adaptat mai rapid la conditiile de azi si a mai punctat de doua ori in prima parte. In minutul 26 Bakmaz a punctat cu capul la coltul lung dupa un corner. Apoi, 12 minute mai tarziu, Romario Rus a reluat cu piciorul din centrul careului la o centrare pe jos. Cu un minut inainte de intrarea la cabine, Politehnica a revenit in joc gratie lui Plazonja, care a speculat mingea scapata de Bota si a inscris simplu cu poarta.

Repriza secunda a fost aproape in totalitate a alb-violetilor, in ciuda suprafetei de joc tot mai deficitare. Politehnica a izbutit egalarea in minutul 59, cand Ignea a fost gasit liber la coltul lung, si a marcat cu capul la centrarea lui Pamfile. Elevii lui Octavian Benga au fortat succesul, dar pe o contra gazdele ar fi putut la randul lor sa mai marcheze o data. Alb-violetii revin cu un punct din Maramures, prin care totalizeaza 19 obtinute in zece partide. In continuare Politehnica se claseaza pe pozitia a treia.

Etapa viitoare Politehnica primeste vizita liderului Universitatea Craiova.

Politehnica Timisoara: Hindrich – Sofran, Mera (cpt.), Scutaru, Pamfile – Casado, Coada – Munteanu, Ignea, Ivanovici – Plazonja (78, Axente). Antrenor: Octavian Benga