Conform planului. Informatica Timisoara invinge Odorheiul

TIMISOARA. Liga 1 la futsal a continuat pentru banatenii de la Informatica Timisoara cu un meci pe teren propriu impotriva unui adversar devenit de traditie, Futsal Klub Odorheiu Secuiesc. Dupa 40 de minute cu un joc bun calitativ, gazdele s-au impus cu 6-3.

Informatica venea dupa trei esecuri la rand, dar cu un nou antrenor, Vali Ilas, care a mai stat pe banca si in finalul sezonului trecut. Echipa a inceput cu putin mai multa incredere, chiar daca Szecsi a deschis scorul pentru vizitatori. Montero si Ristic au intors scorul pana la pauza si lucrurile intrau in normal, 2-1.

Banatenii au inceput mai bine si repriza a doua. Cu Ristic perfect in aparare, timisorenii au raspuns in ofensiva mai intai cu reusita lui Montero. Ardelenii au simtit ca pierd meciul din mana si au scos portarul, dar au fost taxati imediat, mai intai de golgheterul Milovac si apoi de tanarul Nastai, care au trimis in poarta goala. Omul care a deschis tabela pentru timisoreni a si inchis-o, Montero reusind astfel primul hattrick in tricoul Informaticii. Oaspetii au mai punctat de doua ori pana la final prin Kedei Barna si Balasz, dar punctele au ramas la Timisoara.

Nu a fost un meci chiar atata de usor. Ei au deschis scorul. Ne-au surprins pe neatentiile noastre la inceput de meci. Nu a fost un meci usor, important este ca ne-am revenit dupa aceea si am facut un joc foarte bun defensiv, ceea ce ne-a interesat de la inceput, pentru ca veneam dupa 3 indfrangeri usturatoare. Ma bucur ca am castigat la primul meci ca antrenor si sper sa o tinem tot asa… Pana in pauza o sa raman antrenor, dupa pauza vom vedea. Eu nu imi doresc sa fiu antrenor, ci sa joc, dar sunt accidentat si de o luna nu am sa ii ajut pe baieti, dar sper la meciul de la Deva sa intru si eu„, a declarat la final antrenorul timisorean Valentin Ilas.

S-a terminat 6-3, o victorie meritata pentru banateni, care reusesc a patra victorie in sezonul regulat, iar in acest meci au avut doi debutanti, pe Ionut Nemtanu si Mihai Marzacu.

Informatica ramane pe 5 in clasament, iar in runda viitoare joaca in deplasare cu Autobergamo Deva.