Clubul de Handbal Poli Timisoara obtine o victorie mare la Vaslui

Handbalistii alb-violeti de la Poli au obtinut un succes foarte important, primul extern din acest sezon, la Vaslui, impotriva unei contracandidate la lupta pentru play-off. Banatenii s-au aparat bine si au obtinut un succes meritat cu 27-23.

Prima repriza a fost echilibrata, cu ambele echipe trecand la conducere, dar cu un plus pentru vizitatori care au aratat de aceasta data ca pot duce cu brio un meci incins pe durata tuturor celor 60 de minute. La vestiare, Poli avea un avantaj de un gol, dar din acel moment nu a mai cedat initiativa. Odata cu trecerea timpului, trupa lui Pero Milosevici s-a dus la un ecart de 3 goluri apoi la un avantaj de 4 lungimi, avantaj pe care a reusit sa-l mentina pana la final, 27-23.

Cu Daskaloski din nou in mare forma, cu o linie de 9 metri foarte solida si cu goluri din toate compartimentele, remarcati Timofte – 7 reusite si Chikovani -5, Poli a obtinut cea mai importanta victorie de pana acum.

Etapa viitoare, a VIII-a, echipa banateana va primi vizita unei nou-promovate, Danusbius Galati.