Circ, mult noroc si putin fotbal. ACS Poli Timisoara invinge la limita Astra

TIMISOARA. Runda cu numarul 16 a adus pe stadionul Dan Paltinisanu doua echipe care au inceput bine sezonul, dar au dezamagit in ultimul timp. Nu a fost de mirare, deoarece si jocul din aceasta seara, disputat in fata a doar 400 de spectatori a fost sub nivelul unor echipe ce doresc play-off-ul.

Partida a inceput in nota de dominare a vizitatorilor, dar una sterila, fara realizari. Arbitrul Coltescu a fost singurul remarcat al primei parti, acesta oferind cu larghete cartonase si eliminandu-l din minutul 33 pe Abang pentru cumul de cartonase. Poli are un singur moment bun in superioritate, Abraw scapa singur dupa o pasa a lui Mailat, nu il invinge pe Iliev, dar mingea revine la Munteanu, care deschide scorul in minutul 37.

Pana la pauza, Cretu este iertat de un al doilea galben, la o faza simpla, insa antrenorul oaspetilor, Edi Iordanescu, isi iese din minti si este trimis in tribuna, nu inainte de parlamentari interminabile cu Coltescu.

Banatenii incep in aparare partea secunda, desi au un om in plus, iar Marquinos, proaspat introdus in teren, il deschide pe timisoreanul Silviu Balaure care puncteaza pentru Astra, 1-1. Gazdele incearca fara prea mult tupeu sa preia fraiele partidei, dar nu reusesc, insa Mailat prinde un sut de senzatie in minutul 71, de la 30 de metri, mingea izbeste transversala, apoi il loveste pe portarul Iliev si intra in poarta, 2-1.

Trebuie sa ai si noroc, chiar daca nu joci mare lucru. In fine, meciul curge spre final fara alte realizari, iar banatenii reusesc in sfarsit o victorie, dupa multe etape fara bucurii, 2-1. Pentru ACS Poli urmeaza o deplasare pe terenul ultimei clasate, Juventus Bucuresti.

ACS Poli: Curileac – Cretu (46, Ciucur), Bocsan, Melinte, Tiganasu – Soljic, Vasvari – Munteanu (72, Doman), Mailat, Croitoru (35, Curjuric) – Abraw
Antrenor: Ionut Popa
Astra: Iliev – Belu-Iordache, Polczak, Erico, Stan – Seto – Balaure (78, Radunovic), Ionita (55, Marquinos), Moise, Nyuiadzi (70, Gheorgge) – Abang
Antrenor: Edi Iordanescu

1. Un comentariu(articolul)tendențios:daca ziaristul ar fi urmărit si comentariu de la Naum,din care rezulta ca flautul lui Crețu nu era dec
    Cartonaș ar fi cris ca atare nu ca jucătorul a fost iertat;norocul in ce consta la gol? Ca a lovitspatele portarului sau șuțul de excepție a lui
    Mailat(de cca cinzici de ani merg la meciurile lui Poli dar asemenea gol nu a mai fost înregistrat.
    Bravo ASC Poli. Mergi maideparte,ASC este tot a Banatului.