CFR Timisoara, victorie in primul meci din an. Urmeaza duelurile de la Buzau

TIMISOARA. CFR Timisoara a fost aproape sa faca setul in duelul cu West Deva, primul din turul suplimentar al primei ligi de fotbal in sala.

Banatenii avut nevoie de 12 minute pentru a deschide scorul, cand au obtinut o lovitura de la 6 metri, dupa ce Nastai a fost doborat de un adversar. Nemitanu a executat tare si pe mijlocul portii si s-a facut 1-0. Timisoara a continuat sa fie la conducerea jocului, dar a fost aproape sa fie egalata de fostul ei jucator George David. Nemitanu a avut ocazia dublei, dar mingea trimisa de el a lovit bara. Acelasi lucru l-a facut si antrenorul jucator al oaspetilor, Ion Al-Ioani, iar la pauza s-a intrat cu 1-0.

Partea a doua a inceput mai bine pentru West Deva. Mai intai acelasi Al-Ioani a mai trimis o data in bara, pentru ca apoi sa paseze perfect pentru Constantin Lupu, iar acesta sa egaleze situatia, 1-1. La aproape 4 minute de la aceasta reusita, West Deva a preluat conducerea. Tot Al-Ioani l-a gasit cu o pasa excelenta pe George David, iar fostul fotbalist al CFR-ului a l-a invins pe Tedy Lungu, 1-2. Baietii pregatiti de Robert Lupu, care au evoluat si fara capitanul Vali Ilas, suspendat, si-au amintit ca sunt gazde si au inceput sa joace din ce in ce mai bine. Mai intai Plopeanu a egalat cu un sut de la distanta, pentru ca dupa aproape 40 de secunde acelasi fotbalist sa faca 3-2. Finalul a fost tot al formatiei timisorene, care a mai punctat de doua ori prin Nemitanu si Mihnea Toader, iar duelul s-a incheiat 5-2.

CFR-ul joaca urmatoarele doua meciuri in deplasare. Mai intai intalneste in 2 februarie pe Luceafarul Buzau, echipa care in aceasta runda a fost invinsa cu 9-0 de Autobergamo Deva.
Dupa aceasta partida, timisorenii vor ramane in Buzau pentru duelul din Cupa Romaniei cu Fortius, partida programata in 5 februarie.