CFR Timisoara incepe drumul spre semifinalele Ligii 1 de fotbal in sala. Primul meci e la Deva

TIMISOARA. CFR Timisoara intalneste West Deva in prima partida din seria ce o poate duce in penultimul act al campionatului.

Formatia timisoreana a incheiat prima parte a sezonului pe pozitia a patra, la un punct de ultimul loc al podiumului. Banatenii au cea mai buna aparare a ligii, cu 40 de goluri primite. West Deva a terminat pe locul 5, cu 21 de puncte si penultima aparare a campionatului, 103 incasate. Doar Clujana Cluj Napoca are mai multe, 206.

Cele doua echipe s-au intalnit de 3 ori in aceasta stagiune. Hunedorenii au produs prima surpriza a campionatului, dupa ce s-au impus in fata CFR-ului, 4-2, chiar la Timisoara. In retur, banatenii au castigat greu, 2-1, iar in partida din turul suplimentar baietii lui Robert Lupu s-au impus cu 5-2.

In istoricul intalnirilor dintre cele doua echipe, CFR are in palmares 6 victorii si a pierdut o singura data. Timisorenii au inscris 52 de goluri in aceste intalniri si au primit 15.

Duelul din primul meci al sferturilor de finala este programat marti, de la ora 17:15 si va fi condus de o brigada din Odorheiu Secuiesc, formata din Attila Balint si Andras Benedek, al treilea arbitru fiind Attila Szabo.

In prima intalnire din sferturile de finala, Autobergamo Deva s-a impus cu 9-7 pe terenul Luceafarului Buzau.