CFR Timisoara, calificata in semifinalele Ligii Elitelor la futsal. Banatenii au spulberat Simandul in ultima etapa din grupa

TIMISOARA. CFR Timisoara si-a asigurat calificarea la turneul final al Campionatului National de futsal rezervat echipelor sub 19 ani, dupa ce au reusit scorul sezonului in fata Soimilor Simand.

CFR Timisoara a primit gol inca din primul minut al intalnirii cu Soimii Simand, insa a fost semnalul de care fotbalistii pregatiti de Raul Filimon au avut nevoie pentru a se trezi. In minutul 3, timisorenii au egalat situatia pe tabela prin Trifa, pentru ca dupa cateva secunde sa se vada din nou condusi. In minutul 6, CFR-ul a egalat din nou situatia si a fost si momentul in care a preluat controlul intalnirii. La pauza formatia timisoreana avea un avantaj clar, 11-4.
In partea a doua a jocului CFR nu a mai fortat, a incasat un gol si a inscris alte 7, pentru ca la final tabela sa arate 18-5.

In ciuda scorului mare, lista marcatorilor pentru CFR a cuprins cinci nume. George David a punctat de 7 ori, Alexandru Trifa a inscris 6 goluri, Andrei Buhacianu si Bogdan Mihut au avut cate doua reusit, iar Dragos Eperies a punctat o data.

Odata cu acest rezultat, CFR merge in semifinale de pe primul loc in grupa, iar in 14 mai va intalni Ceahlaul Piatra Neamt. In cea de-a doua semifinala este deja calificata FK Odorheiu Secuiesc.

Va reamintim, la categoria sub 19 ani, CFR Timisoara a jucat si finala Cupei Romaniei, pe care a pierdut-o insa cu 7-0 in fata Odorheiului.