CFR Timisoara a facut scor cu UTA in Liga I de fotbal feminin. Vezi FOTO!

Singurul meci mai strans pentru elevele lui Florin Bugar in acest sezon a fost cel cu campioana Olimpia Cluj(2-1), in rest fetele de la CFR Timisoara au defilat in Seria de Vest a Ligii I, marcand cel putin zece goluri in fiecare din celelalte trei meciuri. A fost 12-0 cu Negrea Resita, 10-1 cu Navobi Alba Iulia, iar duminica aceasta jucatoarele de la gruparea banateana au castigat 12-2 contra celor de la UTA.

”Leopardele” au deschis scorul inca din minutul 4. Larisa Sarobovan a obtinut o lovitura de la 11 m, iar portarul Claudia Buza a transformat. Peste doar patru minute Andreea Cojocaru a facut 2-0, iar Larisa Sarbovan a stabilit scorul pauzei la 4-0 dupa reusitele din minutele 20 si 29. Atat Andreea cat si Larisa si-au mai trecut o data numele pe lista marcatoarelor si imediat dupa reluarea jocului, in minutele 52 si 53.
Aradencele au reusit sa puncteze si ele patru minute mai tarziu prin Madalina Chis(57). Aceasta a invins-o pe Melisa Sotinca, cea care a inceput jocul cu UTA ca fundas dreapta dar dupa pauza a trecut in poarta in locul Claudiei Buza. Antrenorul Florin Bugar a decis sa  faca aceste schimbari in asezarea echipei in partea a doua a jocului tinandu-si promisiunea fata de Claudia Buza, careia ii spusese ca ii va permite sa evolueze din nou pe postul sau obisnuit, cel de mijlocas stanga, dupa ce a fost nevoita sa stea in poarta in meciurile de pana acum, in lipsa unui portar de meserie.
Trecuta la mijlocul terenului, Claudia si-a facut treaba si a pasat bine pentru Ozana Ababei care a marcat al 7-lea gol al timisorencelor in meciul cu UTA(59). Sora geamana a  Claudiei, Diana a reusit sa inscrie si ea cateva minute mai tarziu(67). Aradencele au marcat al doilea gol prin Lauruc(69), dar nu au putut pune nici un fel de probleme fetelor de la CFR, care au incheiat meciul en-fanfare. Claudia Buza a inscris pentru 9-2(70), Larisa sarbovat a mai punctat si ea de doua ori la poarta aradencelor (minutele 72 si 77), iar Diana Buza a inchis tabela la 12-2, in ultimele minute de joc.
CFR Timisoara a inceput meciul cu UTA in formula: Cl. Buza- Sotinca, Durla, D. Buza, Heisu- Ababei, Molnar, Cojocaru, M. Voica- I.Voica,Sarbovan. Au mai intrat: Novotni, Obrad, Bistrian, C.Lucescu si Trancau.
”Am intalnit, se pare,  cea mai puternica echipa din campionat anul acesta  si asta prin prima rezultatelor pe care le-au obtinut pana acum. Noi am incercat sa tinem piept, stiam clar ca venim la infrangere, dar nu ne-am asteptat la diferenta aceasta foarte mare. Nu sunt suparata pe adversari sunt suparata putin pe fetele mele ca nu au respecatat ce le-am cerut eu. Indicatiile tactice la acest meci au fost de un meci de aparare , le-am explicat ca apararea inseamna 90 % vointa si 10% putinta, iar ele mi-au demonstrat ca nu vor, nu ca nu pot. Ma asteptamla o diferenta de cinci, sase goluri, maxim”, a spus antrenoarea fetelor de la UTA, Adriana Inoan.
”Ma bucur ca am reusit sa castigam, dar mai avem un pic de lucru, am facut destule desincronizari, cel putin pe faza de aparare si asta nu este in regula daca iti doresti ceva mai mult. rezultattul intr-adevar este bun pentru noi, dar jocul nu este foarte multumitor din punctul meu de vedere pentru ca am avut multe segmente din joc pe care nu le-am acoperit cum ar fi trebuit”, a spus si antrenorul CFR-ului, Florin Bugar.
”Claudiei Buza i-am facut o promisiune inainte de meci si m-am tinut de cuvant, am tinut-o cateva etape in poarta si stiti foarte bine ca este o jucatoare buna de teren, cu aptitudini extraordinare de echipa si ma bucur ca a si marcat azi”, a explicat Bugar schimarile de la pauza.