CFR Cluj este vechea si noua campioana a Romaniei, dupa finala de la Craiova. Un fost timisorean a fost titular in Banie

Obligata sa trimita la UEFA lista cu echipele participante in Cupele Europene pana la miezul noptii, Federatia Romana de Fotbal a decis ca duelul de la Craiova dintre Universitatea si CFR sa decida si campioana din acest sezon.

Universitatea, sustinuta din afara stadionului de peste 2000 de fani, a deschis scorul inca din minutul 10 dupa un sut superb al lui Dan Nistor. Pana la pauza campioana en-titre a reusit sa egaleze dupa o lovitura de cap a lui Vinicius, venita dupa o centrare a lui Deac, acesta fiind si scorul pauzei.

La 10 minute de la reluare, CFR Cluj a preluat conducerea, dupa ce apararea olteana l-a scapat pe Boli si acesta a trimis nestingherit in plasa portii lui Pigliacelli. Dupa o ora de joc, Cristian Barbut, fostul jucator al lui ACS Poli Timisoara, care a si avut o ocazie sa inscrie, a fost schimbat cu Andrei Ivan, dar nici acesta nu a adus un plus pentru olteni.

CFR-ul a facut 3-1 dupa ce Deac a transformat o lovitura de la 11 metri obtinuta de Vinicius, faza la care fotbalistul clujean ar fi fost intr-o pozitie suspecta de offside.

S-a incheiat 3-1 pentru CFR Cluj, care isi asigura al treilea titlu de campioana nationala consecutiv, si va reprezenta Romania in preliminariile UEFA Champions League. Universitatea Craiova ramane cu un senzon bun, dar fara titlu de campioana in ultimele trei decenii.