Cea mai grea infrangere pentru vicecampioana din Becicherecu Mic. Timisencele au pierdut in ultimul minut

TIMISOARA. Derbiul etapei a 9-a din prima liga de fotbal feminin s-a desfasurat langa Timisoara, la Becicherecu Mic, acolo unde echipa gazda, vicecampioana Fortuna, a intalnit una din echipele solide ale campionatului, Universitatea Galati. Dupa 90 de minute echilibrate, oaspetele au dat lovitura chiar in minutul 89, dupa un gol marcat de Cerescu.

Este cea mai grea infrangere pentru fetele pregatite de Florin Padurean si Andra Velea, care parcurgeau o perioada perfecta, cu sapte victorii la rand. Seria magica s-a intrerupt duminica, atunci cand singura echipa care a scos punct cu Olimpia Cluj, campioana en-titre, Universitatea Galati, a reusit sa fuga din Banat cu toate punctele.

Fortuna ramane pe locul secund cu 21 de puncte, dar simte rasuflarea celor din Galati care au ajuns la 20 de puncte. Timisencele mai au in tur doua partide. Una foarte lejera acasa cu Selena Constanta si o deplasare deosebit de grea la Odorhei, formatie in fata careia Fortuna suferea un esec sever in finala Cupei Romaniei din luna mai, 0-5 la Tg. Mures.

Fortuna este calificata in optimile competitiei si in acest an si isi va cunoaste viitorul adversar saptamana viitoare.