Ce lovitura! Ripensia Timisoara se impune la Oradea si continua sa fie prima in Liga 2

Dupa acel 16-0 astronomic contra juniorilor din Suceava, Ripensia a jucat primul meci competitiv de liga secunda la Oradea, cu cei de la Luceafarul, care inainte de inceputul sezonului se anuntau candidati la promovare.

Entuziasmul bihorenilor s-a mai stins dupa 1-1 acasa cu Snagov si mai ales dupa acest joc… „Ripi” a facut o partida mare si chiar daca nu s-a intarit peste vara, demonstreaza ca este o echipa buna de liga secunda, desi se afla pentru prima data in „Divizia B”.

Prima parte a disputei de pe stadionul Iulia Bodola a fost echilibrata, chiar daca gazdele au avut o posesie mai buna, dar si cateva ocazii de gol. Repriza secunda a debutat cu un contraatac taios al banatenilor, oprit doar in careul mare de defensiva bihoreana. Apoi, gazdele au deschis scorul in minutul 51, cand dupa o actiune a lui Bedea si continuata de Ban, Herghelegiu, intrat in prima repriza in locul lui Matei, a deschis scorul. Golul nu a insemnat o povara pentru Ripensia, care si-a ridicat nivelul de joc si a dominat din acel moment partida. Logic, in minutul 67, dupa un corner, Dumiter a marcat din careul mare, apoi in minutul 75, celalalt mijlocas la inchiedere, Bobina, a inscris cu un sut fulgerator din 16 metri, tot dupa un corner, 1-2.

Bihorenii nu au mai avut puterea sa reactioneze, tot Ripi fiind mai aproape de gol, prin Mediop, insa in cele din urma tabela nu s-a mai modificat,iar gruparea banateana s-a impus cu 2-1 si isi pastreaza pozitia de lider in clasament.

Ripensia: G. Gakos – Ad. Popa (cpt.), Vlădia, Hecsko, Toma – Dumiter, Bobina – Zaluschi, Ungureanu, Matiş – Ndiaye. Rezerve: Radulescu – Manu, Stoi, Tudor, Horcea, Semeniuc, Apro. Antrenor: Remus Steop