Ce foame de fotbal au avut! Polistii au invins UV Timisoara la scor de maidan in primul test al verii

TIMISOARA. Dupa o perioada lunga, parca nesfarsita in care au facut doar antrenamente, ba de la distanta, ba in efectiv redus, iata ca Politehnica a intrat in sfarsit pe teren, la amicale. Primul adversar a fost tot o echipa studenteasca, Universitatea de Vest. Rezultatul ne scuteste de prea multe comentarii, alb-violetii invingand cu un scor… rar, 11-1!

Partida a fost dominata categoric de elevii lui Octavian Benga, care in ziua meciului a implinit 40 de ani. Axente a deschis scorul in minutul 12, apoi golurile au cazut unul dupa altul. Ignea a reusit rapid o dubla, Axente a „recidivat” si el, iar Mera a stabilit scorul pauzei din minutul 30, 5-0!

Partea secunda a inceput cu un autogol al „oaspetilor”, apoi experimentatii Axente si Scutaru au dus scorul la 8-0! Pana la final, Coada, Manea si din nou Axente au mai scuturat plasa nefericitilor Gakos si Rusu, golul de onoare al celor de la vest fiind marcat de un fost jucator emblema al lui Poli, Ionut Vucea!

Politehnica: Murariu – Sofran, Mera, Scutaru, Razvan Mocanu (în probe) – Al. Munteanu, Ignea, D. Codrea, Manea – Lolea, Axente. Au mai jucat: Borbei – S. Popovici, Coada, Bot, M. Mircea, Trip. Antrenor: Octavian Benga.

Pentru Poli urmeaza alte doua teste saptamana viitoare. Miercuri, tot pe Stiinta, vine reprezentanta Carasului in barajul pentru promovarea in liga a III-a, Progresul Ezeris, iar sambata viitoare formatia de liga secunda Viitorul Pandurii.