Cantec de lebada? Sau o noua Pasare Phoenix? Deocamdata BC Timisoara a pierdut si returul cu Energia

TIMISOARA. Dupa un meci cu sare si piper, dar in care „Leii din Banat” au jucat si cu gandul ca aceasta partida poate fi ultima a echipei, BCT a pierdut si returul cu Energia Tg. Jiu, meci contand pentru Turul 1 al Cupei Romaniei. Gorjenii s-au impus 7 puncte diferenta dupa ce in tur au castigat la 6.

O prima parte echilibrata cu cele doua echipe alternand la conducerea jocului. Oaspetii au deschis scorul, dar BCT a preluat rapid initiativa si s-a instalat la conducere, asta pana spre finalul sfertului, Energia revenind si avand 15-13. Dupa inca un sfert echilibrat, cu ratari, dar si cu faze de baschet clasic, vizitatorii aveau 3 puncte avans, 32-29.

Energia s-a dus si la 39-31 si parea ca elevii lui Dragan Petricevic vor pica psihic. Nu a fost asa, cu un Bogdan Popescu excelent, care amintea de omul care a fost MVP la Final 4 al Cupei Romaniei de la Pitesti si cu Derrick Low in forma, gazdele au revenit, 46-41 si chiar au avut scor de calificare, 51-44. Inainte de ultimele 10 minute, amfitrionii aveau 55-50 si era clar ca orice se poate intampla.

Gorjenii au speculat plusul de energie si banca mai valoroasa si s-au desprins la 64-59 cand mai erau de jucat putin mai mult de trei minute. Cu toata stradania gazdelor, acestia nu au mai putut intoarce scorul si au cedat intalnirea cu 63-70.

Cel mai bun jucator d ela BCT a fost Bogdan Popescu, 15 puncte si 10 recuperari, iar de la oaspeti Miles Jr., 15 puncte, 8 recuperari.

In acest moment situatia este destul de sumbra la clubul banatean. Se cauta sponsori, dar intre timp pleaca jucatori. Site-ul 24secunde.ro a anuntat ca Filip Barovic, Nenad Milosevic si Kyle Shiloh vor pleca in aceste zile de la club, liberi de contract la alte echipe.

Ramane de vazut daca echipe ce in ultimii 5 ani a castigat doua Cupe ale Romaniei, dar si titlul de vicecampioana se va desfiinta sau va merge intr-un fel sau altul mai departe.