Campioni vechi si noi la Grand Prix Timisoara 2018

TIMISOARA. Asa cum era de asteptat, etapa a X-a din Campionatul International de Automobilism si Karting Timis 2018, Grand Prix Timisoara 2018 a fost un eveniment sportiv foarte disputat, care a tinut cu sufletul la gura pe toti cei prezenti pana la ultimul sunet de motor, la toate clasele, inclusiv la micutii copilasi de la karting.

CITESTE SI: Fascinanta lume a povestilor pentru copii mici si mari, intr-un teatru care se transforma. Surprizele se tin lant la ‘Festivalul de o zi’ care aduce spectacole in premiera si un concert, la Teatrul Merlin din Timisoara

Evenimentul in sine a demarat de sambata cand majoritatea din cei prezenti la auto l-au sarbatorit pe Sergiu Tirla, care a ales sa-si uneasca destinele cu Larisa intr-un weekend sportiv… si care totusi duminica a fost prezent la start. “Gao” s-a impus si aceasta etapa la clasa 3 cu o Honda Prelude si la drift cu un BMW E30, terminand inaintea lui Sorin Mihoc, pe un Renault Clio, iar podiumul clasei a fost completat de Adrian Neagoe, pe un Golf 4.

Revenirea “gentlemanului campionatului Timis”, pilotul Daniel Preunca(Renault Clio) a fost una din cele mai placute surprize ale acestei etape. Absenta de 7 runde nu “l-a scos din mana”, acesta castigand argintul, la mica diferenta de invingatorul binemeritat al clasei 2, Florin Sburlea, pe Mazda 323F, si la tot asa de mica diferenta de ocupantul locului 3, Robert Onut, pe un BMW 318.

O alta surpriza placuta a fost si prezenta la start a cunoscutului campion Alexandru Krepelka, care a solicitat sa participe in afara concursului, pe post de forlaiter.
Clasa 1 a a fost una din cele mai viu disputate, fiind binecunoscuta rivalitatea dintre Remus Iancu, pe Opel Corsa, si Marius Giurisici, pe Honda Civic. Cel de-al doilea a reusit sa se impuna si de aceasta data dupa un parcurs aproape perfect, dar la diferenta mica.

Parcursul la drift al sportivului Alex Maftei, pentru prima data intr-un concurs oficial timisean, a facut furori printre toti cei prezenti, si a fost aplaudat la scena deschisa, insa a incheiat pe locul 2. Pe locul al treilea a terminai Alex Cretu, un alt debutant in intrecerea de drift. Competitia a fost castigata in stil de Sergiu Tirla, cel care si-a facut astfel cadou de nunta titlul de campion al Grand Prix-ului Timisorean 2018 la drift.

Nicio surpriza in competitia feminina unde s-a impus Kerstin Wolf, care a incantat publicul atat prin prezenta sa cat si prin parcursul deosebit de elegant si profesionist realizat cu Honda Civic.

Echipa Schoko Barque Racing Team a dovedit inca odata ca este un fief al campionilor, invingand aceasta etapa dupa evolutiile bune ale pilotilor Preunca Daniel, Mihoc Sorin, Iancu Remus.

Micutii “printi si printese” ale kartingului au mai primit intre ei doi sportivi, Darius si David Niculescu. Primul a castigat intrecerea clasei juniori, in timp ce David s-a impus la clasa Pufo.

La Bike-kart a fost agitatie mare. La aceasta categorie s-a impus sargatorita zilei, Alesia Nagy, care a implinit 8 anisori, care a si castigat etapa. Mai mult, invingatoarea si-a facut cadou si titlul de campiona bike-kart Grand Prix Timisoara 2018. Alesia Nagy a fost urmata in clasament de Gilles Maeva, la prima prezenta in concursurile de karting din Timis.

Sezonul automobilisti in Timis nu s-a incheiat. La finalul lunii este programata etapa a XI-a a campionatului, una dedicata Centenarului.