Campionatul de raliuri din Timis a continuat cu o runda organizata in Arad

TIMISOARA. Etapa a 3-a din Campionatul de Automobilism & Drift & Karting Timis a continuat cu Grand Prix Timisoara-Arad, disputata pe circuitul Vik Power din orasul de pe Mures. Cei 32 de concurenti din Arad, Oradea, Resita, Lugoj, Baia Mare, Timisoara si Dumbravita au realizat un spectacol sportiv deosebit, intr-o deplina nota de fair-play si sportivitate.

Atmosfera generala a fost de prietenie, ca intr-o mare familie a sportului automobilistic timisean, in care s-au integrat mai mult decat perfect cei 6 absolventi ai primei promotii din Pro Motorsport Academy.

Sergiu Tirla pe un BMW E46 a fost marele castigator al acestei etape, invingand la clasa 3 la circuit viteza, cu cel mai bun timp din concurs, dar si la sectiunea drift cu BMW E36. Pe locul secund la clasa 3 a urcat Radu Dobarcau-AUDI A3, iar locul 3 a fost ocupat de Sfat Alexandru-Sunaru Impreza.

Marius Giurisici-Honda Civic si-a onorat statutul de campion en-titre invingand la clasa 2, urmat de Marius Barsan si Adrian Ionescu, ambii tot pe Honda Civic. Dupa multe emotii, fiind la un pas sa nu ia startul din cauza problemelor tehnice ale automobilului de concurs, Adrian Marcovici castiga clasa 1 pe o Honda Civic, locul 2 a fost ocupat de Kovacs Csaba-Citroen C2 VTS,iar pe locul 3, o mare surpriza, a venit un proaspat absolvent, doar cu o zi inainte de concurs, al Pro Mororsport Academy, George Gros, pe Skoda Fabia.

Binecunoscutul multiplu campion de karting Victor Nagy a facut furori cu kartul sau de performanta, iar micutii copilasi de la Bike-Karting, viitorul sportului auto timisean, au fost apreciati de toti cei prezenti, locul 1 Vladut Meresan, locul 2 Marcus Gagiu.