Campioana RCM Timisoara, eliminata pentru a doua oara consecutiv din Cupa Romaniei de catre Steaua

Anul trecut, timisorenii au parasit Cupa Romaniei in semifinale, dupa ce au fost invinsi cu 38-33 de catre ros-albastrii. Acum, campionii, cu un lot decimat din cauza convocarilor la Nationala au fost eliminati de Steaua, in sferturi.
Lipsit de aportul a nu mai putin de zece jucatori antrenorul RCM-ului, Danie de Villiers a inceput partida de la Brasov cu un cinsprezece format din: Sosene Anesi, Tangimana Fonovai, Viliami Moala, Paula Kinikinilau, Johnny Sola, Jack Umaga, Victor Dumitru, Gigi Militaru, Sione Taupaki, Samuel Maris, Bogdan Bradu, Laurentiu Tanase, Randall Morrison, Vasile Rus si Lemeki Nabalei.
Miza jocului s-a simtit inca din start, duelurile fizice fiind foarte intense inca din primele minute. Primele puncte au fost trecute in contul Stelei, in minutul 11  dupa ce Dumbrava a reusit a transforme o lovitura de pedeapsa. Egalitatea a fost restabilita insa in minutul 27, cand campionii au beneficiat si ei de o ‘penalitate’, care a fost transformata de Jack Umaga.
Departajarea s-a facut dintr-o eroare a lui Viliami Moala. Jucatorul RCM-ului a oprit o pasa a lui Cazan, facand un inainte intentionat, iar arbitrul Vlad Iordachescu a dictat eseu de penalizare pentru Steaua si l-a eliminat pentru zece minute pe Moala. Dumbrava a tranformat si bucurestenii s-au distantat la 7 puncte din minutul 38(3-10).
Scorul pauzei avea sa fie stabilit insa exact inainte de a pleca la cabine de acelasi Dumbrava care a incercat si a reusit sa transforme o lovitura de pedeapsa de la peste 45 de metri(3-13).
Banatenii au revenit cu suflu nou de la vestiare in partea a doua a jocului si au pus presiune pe stelisti. Jack Umaga a ratat insa doua ‘penalitati’, prima in minutul 42 si a doua, 8 minute mai tarziu.
Banatenii nu au reusit sa profite nici de superioritatea numerica creata dupa ‘galbenul’ vazut de Flavius Dobre, tot elevii lui Marin Mot fiind cei care au reusit sa puncteze. In minutul 62 Dumbrava a mai transformat o lovitura de pedeapsa(3-1), iar in minutul 68 Cazan a reusit eseul. Reusita a fost transformata de acelasi Dumbrava, iar diferenta a ajuns la 20 de puncte(3-23).
Timisorenii nu au renuntat insa la lupta. Lemeki Nabalei si Vasile Rus au fost aproape de eseu in minutul 70, iar 7 minute mai tarziu Sione Laupe Halalilu a trecut prima reusita in contul campionilor. Umaga a ratat insa transformarea, iar scorul a ramas 8-23.
Desi castigatoarea era deja clara, RCM Timisoara a incheiat meciul in ofenisiva, Sosene Anesi punand inca 5 puncte de partea RMC-ului in ultimul minut de joc.
Scorul final a fost stabilit astfel la 13-23, in favoarea Stelei, RCM Timisoara fiind nevoita sa se multumeasca si anul acesta cu trofeul obtinut in campionat.