CALIFICARE! ‘Leii’ Timisoarei vor juca finala Alpe Adria Cup la baschet

TIMISOARA. SCM winsed.swiss Mozzart Bet Timisoara s-a impus cu 94 – 92 in fata lui Kapfenberg Bulls in semifinalele Alpe Adria Cup, cupa un meci interzis cardiacilor. Banatenii vor intalni in ultimul act detinatoarea trofeului.

Duelul cu gazdele Final Four-ului a fost unul echilibrat, asa cum era de anticipat. Cele doua echipe au condus pe rand pe tabela, iar austriecii au egalat in trei randuri. Banatenii au preluat conducerea cu 6 secunde inainte de final, iar la prima sirena conduceau cu 29-27. Duelul a continuat pe aceleasi coordonate si in partea a doua, insa de aceasta data baschetbalistii timisoreni nu le-au mai permis adversarilor sa egaleze si la pauza mare au intrat cu avantaj dublu fata de prima parte, 60-56.
In sfertul al treilea Timisoara a continuat a facut un joc bun in aparare si a permis gazdelor sa inscrie doar 13 puncte. „Leii” au incheiat si acest sfert in avantaj, la 4 puncte distanta, iar la intrarea in ultimul sfert tabela arata 77-69.

In actul al patrulea gazdele au evoluat ceva mai hotarate, iar la jumatatea sfertului au reusit sa egaleze situatia la 81. Finalul a fost unul tensionat. Timisoara s-a distantat la 4 puncte, apoi o trita i-a adus pe austrieci la 1 punct diferenta. Cu 90 de secunde ramase, Timisoara avea din nou 3 puncte avantaj, dupa ce gazdele au ratat in doua randuri aruncari de 3 puncte. A urmat un time-out cand mai erau 57 de secunde, prilej pentru Dragan Petricevic sa le dea indicatii pretioase baietilor sai. Austriecii au reusit un cos de 2 puncte si s-au apropiat la 1 punct, dupa care la urmatoarea actiune ‘taurii’ au faultat, iar Timisoara a primit 2 aruncari libere. Timisoara s-a distantat la 3 puncte, iar la urmatorul atac Williams a reusit o aruncare de 3 puncte si a egalat situatia de pe tabela. Dragan Petricevic a cerut un timeout, cu 8 secunde ramase si atacul.

Banatenii au repus din margine, mingea a ajuns la Scott Grayson, acesta a patruns, a trimis mingea in cos si s-a facut 94-92. Gazdele au avut ultima faza a meciului, dar nu au reusit cosul izbavitor, iar Timisoara s-a calificat in finala.

Cel mai bun marcator al Timisoarei a fost Luka Mitrovic, cu 29 de puncte, urmat de Scott-Grayson cu 20, in timp ce podiumul marcatorilor a fost completat de Adam Mirkovic, cu 14.

In ultimul act, timisorenii vor intalni miercuri detinatoarea trofeului, Dabrowa Gornicza, care a trecut in prima semifinala cu 101-94 de Redstone Olomucko.