Calificare fara probleme pentru SCM Timisoara. Baschetbalistii banateni au invins fara drept de apel Ciucul si in retur

TIMISOARA. SCM Timisoara a castigat si al doilea meci oficial al sezonului in fata baschetbalistilor de la VSKC Miercurea Ciuc si merge mai departe in Cupa Romaniei.

Primul sfert al intalnirii din sala Constantin Jude a fost o demonstratie de aparare a banatenilor, care au permis doar 9 puncte, reusind sa inscrie 20. In cel de-al doilea sfert, tot Timisoara a fost vioara intai si l-a castigat si pe acesta cu 27-15, scorul pauzei fiind 47-24.

In ultimele doua sferturi ale intalnirii baietii lui Dragan Petricevic nu au mai fortat, iar oaspetii au reusit sa castige ambele parti, la 2, respectiv 1 punct diferenta. S-a incheiat SCM Timisoara 83-63 VSKC Miercurea Ciuc, iar banatenii se califica in faza a doua a competitiei.

Darrion Dont’e Strong a fost cosgeterul intalnirii pentru SCM Timisoara, cu 19 puncte marcate, in timp ce Ivan Lilov a reusit 15. Podiumul marcatorilor pentru „Leii” Timisoarei a fost completat de Nikola Gajic, cu 13 puncte. Ceilalti marcatori au fost: Komatina – 8, Mirkovic – 7, Olah – 6, Rogava – 5, Petrescu – 3, Mocritchi – 3, Lazar – 2, Schipor – 2.

Urmatorul meci pentru SCM Timisoara este programat in 6 octombrie, pe teren propriu, impotriva echipei din Pitesti, in runda a doua a campionatului. Partida din runda de deschidere a acestui sezon, impotriva Voluntariului, a fost amanata, formatia ilfoveana urmand sa joace in semifinalele calificarilor in grupele FIBA Europe League.