Ca Pasarea Phoenix. Condusa cu 0-3 si 2-4, CFR Timisoara invinge in prelungiri la Bucuresti

TIMISOARA. Victorie de aur obtinuta de prim-divizionara de fotbal feminin CFR Timisoara, in Superliga. „Leopardele” lui Florin Bugar au revenit de la 0-3 si 2-4 pentru a invinge in deplasare in etapa a 13-a, Fair-Play Bucuresti.

A fost, bineinteles, un meci nerecomandat celor slabi de inima. In minutul 20 era deja 3-0 pentru gazde, portarul banatencelor facand practic doua goluri cadou, iar altul a venit de la punctul cu var. Pana la pauza, Claudia Bistrian a redus din diferenta, marcand doua goluri, unul din lovitura libera, iar altul din 11 metri.

In partea secunda, Mihaela Molnar a inscris in propria poarta, iar bucurestencele, angrenate in lupta pentru podium, s-au dus astfel la 4-3. Tot Bistrian a dat semnalul revenirii, din specialitatea casei, o lovitura libera executata impecabil. In minutul 90, dupa atacuri la rand in careul advers, Maria Neacsu a egalat cu un sut la coltul lung, ca in ultimul minut de joc Alice Cociuba sa inscrie un gol al unei victorii, care la un moment dat parea pierduta.

CITESTE SI: Curg rauri de lacrimi, iar o comuna intreaga e in doliu. Un copilas de 5 ani a ramas singur pe lume, dupa accidentul mortal de pe soseaua Timisoara – Sannicolau Mare

Asadar, CFR s-a impus cu 5-4, a acumulat 24 de puncte si ramane pe pozitia secunda in clasament, iar duminica viitoare joaca acasa cu Real Craiova.

Am facut niste greseli impardonabile in prima parte a jocului. Practic le-am facut cadou golurile. Este bine insa ca am putut reveni in joc, si in cele din urma ne bucura aceasta victorie. Am jucat insa pe un teren execrabil, pacat ca se poate evolua pe astfel de terenuri. Eu felicit si echipa gazda, s-au batut pentru fiecare minge, au avut o atitudine buna”, a declarat pentru opiniatimisoarei.ro, Florin Bugar, antrenorul echipei CFR Timisoara.

Cealalta reprezentanta a Timisului in prima liga de fotbal feminin, Fortuna Becicherecu Mic continua seria rezultatelor pozitive, invingand Universitatea Alexandria cu 2-0.