Buziasul si Dumbravita merg mai departe in Cupa Romaniei si vor juca in faza play-off

TIMIS. In alte ocazii un adevarat derby judetean in C8, Ghiroda – Dumbravita a fost acum un meci dezechilibrat, decalajul de un esalon intre cele doua echipe fiind evident. Dumbravita a dominat partida si s-a impus clar cu 4-0, dupa ce avea 2-0 la pauza.

Dragan Paulevici a deschis scorul inca din minutul 5, apoi Alexandru Martinov a dublat avantajul, minutul 33. Adrian Zaluschi a marcat in partea secunda un gol superb dupa o faza personala, minutul 56, iar nou-intratul Andrei Toroc a inchis tabela cand mai era un sfert de ora pana la fluierul final.

Pentru alb-verzi urmeaza un nou derby vestic, dar in campionat. In etapa a 3-a din Liga a II-a, alb-verzii joaca in deplasare la CSM Resita, sambata, de la ora 11.00. Asadar, trupa de la Padurea Verde se intoarce pe stadionul „Mircea Chivu”, locul in care pe 8 iunie 2022 sarbatorea promovarea in Liga a II-a!

La Lugoj, pe stadionul Tineretului, Phoenix Buzias pleca cu sansa a doua in fata Resitei, echipa nou-promovata in Liga 2. Aici, diferenta de esalon nu s-a vazut, mai mult, Buziasul fiind echipa mai buna. Dupa ce a eliminat Dudestii Vechi si Politehnica, echipa pregatita de Cosmin Petruescu a invins si trupa din Valea Domanului, calificandu-se in faza play-off a competitiei. Dupa un meci solid din partea gazdelor, Buziasul s-a impus cu scorul de 1-0, Grancea marcand in minutul 90, golul care a facut diferenta.

Tot in turul al treilea al Cupei Romaniei, si tot in zona de vest s-au mai jucat alte trei intalniri:

Progresul Pecica 2 – 1 Soimii Lipova
Jiul Petrosani 1 – 4 Corvinul Hunedoara
CS Universitar Alba Iulia 3 – 4 CSM Deva(dupa executarea loviturilor de la 11 metri)