Bravo baieti! Informatica aduce un nou trofeu la Timisoara. Banatenii au castigat Cupa Romaniei la juniori

TIMISOARA. Informatica Timisoara a castigat a doua Cupa a Romaniei in 3 ani de cand competitia a fost creata si la grupa sub 19 ani.

Finala cu CSM Targu Mures a fost una diferita pentru Informatica de celelalte doua partide disputate la Odorheiu Secuiesc. Formatia banateana a facut spectacol pe toata durata meciului, pe final insa multumindu-se sa apere rezultatul.

Gavrila a fost cel care a deschis scorul, iar pana la pauza a reusit dubla. Pentru formatia din Targu Mures a redus din handicap Richard Iszlai.

Repriza secunda a fost una controlata de banateni. Mai inati Budai a reusit cel mai frumos gol al meciului, cu un vole din afara semicercului, care s-a oprit in plasa portii muresene. Sergiu Gavrila si-a completat hattrick-ul doua minute mai tarziu, iar ultima reusita a apartinut lui Nicolae Budai. CSM-ul a reusit sa mai puncteze odata prin acelasi Iszlai, si s-a apropiat din nou la 3 lungimi cand mai erau aproape 6 minute.

Formatia din Targu Mures nu a mai reusit insa sa puncteze nici in 5 contra 4, dar nici in ultimele 2 minute, cand Budai a primit al doilea galben, si implicit cartonasul rosu, iar formatia timisoreana a ramas in 3 jucatori de camp.

S-a incheiat 5-2 pentru Informatica, iar formatia banateana aduce trofeul in propria vitrina pentru a doua oara in 3 ani.

Pentru fotbalistii timisoreni urmeaza o partida in Liga 1 de futsal, sambata, in deplasare, impotriva Clujanei Cluj.