Bine ca s-a terminat. Romania face o prima repriza buna, dar pierde la scor si cu Tonga

Mergem sa castigam meciul cu Tonga – declarau federalii inainte de inceputul Campionatului Mondial. Dupa infrangerile istorice cu Iralnda, Africa de Sud si Scotia, Stejarii au pierdut clar si cu Tonga. Ramanem doar cu o repriza acceptabila in tot acest turneu.

La Lille, Tonga a condus cu 21-3, iar la pauza Romania a redus din diferenta, 21-17. In partea secunda insa, echipa din Pacific s-a distantat constant si nu s-a mai pus problema invingatoarei, 45-24.

Este cel mai slab Mondial facut de Stejari in istorie si asteptam demisii, daca este vorba despre un sport cu onoare.

Ionut Simionescu de la SCM USV Timisoara a reusit un eseu spectaculos, iar colegul Alin Conache a punctat prin trei transformari si o lovitura de pedepasa. Au mai reusit eseuri pentru Romania: Cristi Boboc si Florin Surugiu, acesta din urma in ultimul sau joc la nationala.

Au marcat pentru Tonga: Soloman Kata (2), George Moala, Afusipa Taumoepeau, Sione Vailanu, Pita Akki, Kyren Taumoefolau – eseuri, William Havili – 5 transformari.