BCM Danzio Timisoara, parcurs fara greseala, in Liga Nationala. Panterele au castigat, 73-70 cu Sepsi Sf. Gheorghe. FOTO!

Patru victorii din patru meciuri au obtinut elevele lui Dan Ionescu in prima liga. Dupa Craiova, Olimpia Bucuresti si Rapid, baschetbalistele timisorene au invins si formatia Sepsi Sf. Gheorghe, o grupare care s-a intarit serios in pauza competitionala.

”Panterele roz” nu au avut parte de un meci usor in cea de-a cincea etapa a Ligii Nationale.
Adversarele de la ACS Sepsi Sfantu Gheorghe le-au condus pe baschetbalistele de la Danzio pe durata primului sfert al partidei disputate sambata, la Sala Constantin Jude.
Dupa 15-10, in minutul 8 al intalnirii, echipa oaspete a incheiat insa primele zece minute la doar un punct avans( 16-15) si imediat dupa startul sfertului II, elevele lui Dan Ionescu au inceput sa revina. ”Echipacii” si-au creat pana in minutul 16 un ecart de 7 puncte(33-26), insa trupa din Covasna, care s-a  intarit in aceasta pauza cu mai multe jucatoare straine s-a apropiat din nou si a reusit sa egaleze inainte de pauza: 37-37.
In sfertul trei baschetbalistele de la Sfantu Gheorghe au preluat din nou conducerea( 37-39, min.21), dar Danzio a tinut aproape si peste cinci minute a revenit la timona(47-46, min. 25).
”Panterele” s-au tinut tare apoi si nu au mai cedat in fata incercarilor oaspetelor de a reveni. Dupa 57-51, la finele sfertului trei, BCM Danzio s-a impus in final cu 73-70 in fata lui ACS Sepsi Sfantu Gheorghe, reusind a patra victorie consecutiva in campionat.
Cele mai bune marcatoare ale echipei timisorene au fost  Pesovic si Brown cu 16 puncte, urmate de Saponjic cu 14 puncte. De la echipa oaspete s-au remarcat Kajdasci cu 18 puncte si Ivanovic, cu 15.