BCM Danzio s-a calificat in sferurile Cupei Romaniei dupa ce a invins intr-o dubla mansa pe Rapid Bucuresti

Baschetbalistele timisorene au inceput cu dreptul noul sezon. Elevele lui Dan Ionescu au reusit o dubla victorie contra Rapidului, la Bucuresti in cadrul optimilor de finala din Cupa Romaniei.
BCM Danzio s-a impus categoric in primul meci, disputat miercuri in fata Rapidului cu scorul de 82-51.„Echipacii” au controlat meciul si au castigat toate cele patru sferturi: 26-13, 16-12, 22-15 si 18-11.Tiffany Brown a fost cea mai buna marcatoare a echipei banatene, cu 21 de puncte, 5 recuperari si 6 pase decisive. Biljana Pesovic a inscris 18 puncte, Nevena Saponjic- 16 puncte, iar Bianca Blanaru, 10 .
In mansa retur, disputata joi, elevele lui Dan Ionescu au reusit o noua victorie clara contra baschetbalistelor de la Rapid: 85-43
La fel ca si in primul joc, banatencele nu au pierdut niciun sfert în fata feroviarelor, impunand-se cu :24-15,20-13,26-9 si 15-6.
Cele mai bune marcatoare pentru BCM Danzio in al doilea meci au fost: Pesovic si Blanaru cu cate 17 puncte, Mijatovic cu 15 puncte, Saponjic si Brown cu cate 12 puncte si Stoedin cu 7 puncte.
In urma acestor victorii, BCM Danzio s-a calificat in turul urmator al Cupei Romaniei unde o va intalni probabil pe campioana CSM Targovişte.