BCM Danzio a bifat a sasea victorie in Liga Nationala! Panterele s-au impus la limita in fata celor de la Targu Mures. Vezi VIDEO!

Dupa succesul de la fotbal, Timisoara a invins Targu Mures si la baschet feminin. Elevele lui Dan Ionescu au reusit sa castige, 69-66, meciul disputat la Sala Constantin Jude in compania celor de la Nova Vita.

Elevele lui Dan Ionescu nu au avut parte de un meci usor contra celor de la Targu Mures. Oaspetele au castigat primului sfert, 15-14, desi Danzio a avut cinci puncte avans in minutul 7(13-8).
Si in debutul celui de-al doilea sfert cele doua echipe au alternat la conducere, niciuna dintre ele nereusind sa se distanteze la mai mult de trei puncte pana in minutul 18. La scorul de  27-26 pentru Nova Vita, „panterele” au avut  o serie de 11 puncte consecutive marcate, fara a primi vreunul  si s-au distantat la 37-27.
Inainte de pauza oaspetele au mai marcat doua puncte(37-29) si apoi au castigat sfertul trei 16-12, reducand avantajul Timisoarei la doar 4 puncte inaintea ultimelor zece minute de joc.
Diferenta a ajuns la doar 1 punct pentru BCM Danzio in minutul 31(49-48)., iar finalul a fost unul foarte disputat, insa elevele lui Dan Ionescu nu au mai cedat conducerea, impunandu-se in final la limita 69-66.
De la  BCM Danzio s-a remarcat Pesovic care a reusit 24 de puncte, urmata pe lista marcatoarelor de Brown si Thompson cu cate 13 puncte. De la Nova Vita cele mai bune marcatoare au fost  Walker cu 18 puncte si Mackey cu 17.