BC Timisoara – Torus Skopje 72-74 in Liga Balcanica! Timisorenii pierd din nou in ultimele secunde!

Contactul cu Liga Balcanica a fost tare pentru timiseni. Elevii lui Predrag Badnjarevici au avut un inceput de meci timid, in care nu prea le-au iesit nici liberele si nici aruncarile de la 3 puncte. Practic in primele 5 minute ale meciuilui alb-violetii nu au reusit sa inscrie decat 2 puncte: 2-6.

Incet incet insa,  timisorenii si-au revenit si spre finalul primului sfert au dat senzatia ca adversarul din Macedonia nu este atat de puternic pe cat parea la inceputul jocului. Mai mult insa, cosul de 3 puncte reusit in ultima secunda de Shone Markovici i-a ridicat in piucioare pe cei peste 2000 de fani prezenti in Sala Olimpia.

In sfertul 2 banatenii au prins curaj si aruncarile lor au inceput sa scuture plasa cosului advers. Timisorenii au fosr la carma partiodei, reusind sa conduca cu 32-31. La pauza mare s-a intrat 37-38.

Timisorenii au evoluat excelent in ultimele doua sferturi ale partidei. Impulsionati de un public impresionant, timisorenii au trecut peste momentul critic al meciului de la finalul sfertului 3 cand macedonienii conduceau pe tabela cu 10 puncte: 58-48. Au iesit insa la rampa Popescu si americanul Dominique Archie care cu reusitele lor au redus scorul la un singur punct: 57-58.

Ultimul act a insemnat trecerea de la agonie la extaz pentru gazde. Leii din Banat au condus cu 5 puncte, insa valoarea adversarilor a iesit la rampa, astfel ca echipa din fosta Iugoslavie a intors rezultatul: 66-68, apoi 70-72, 72-72 si intr-un final 72-74.

Al doilea meci in care timisorenii pierd in ultima secunda in Liga Balcanica. Predrag Badnjarevic, antrenorul gazdelor a fost extrem de suparat de elevilor sai. „In afara de ultimul sfert am jucat foarte prost. Nu a fost ghinion. Noi chiar am jucat foarte prost si nu inteleg de ce. Pentru ca nu a fost nicio presiune. In partida de azi n-am avut nimic: nici agresivitate, nici tupeu, nimic„, a declarat la finalul partidei Predrag Badnjarevic.