BC Timisoara se califica cu emotii in faza urmatoare a Cupei Romaniei. ‘Leii’ au pierdut in fata Stelei, la Timisoara. FOTO!

Dupa ce s-au impus cu 74-65, in fata stelistilor in deplasare, in prima mansa din optimile Cupei, alb-violetii pareau ca au luat o optiune serioasa pentru calificarea in faza urmatoare, insa meciul de pe teren propriu nu s-a dovedit atat de usor.
Dupa un prim sfert echilibrat, ‘leii’ conduceau cu 19-17, iar pe debutul sfertului al doilea elevii lui Tudor Costescu s-au distantat la 5 puncte(22-17).Stelistii au reusit insa sa inscrie  11 puncte consecutive si in minutul 16, tabela arata scorul de 24-31, ecartul in favoarea ospetilor ajungand chiar si la 9 puncte in minutul 18(28-37).
Lee Ingram si Jovanovic au pus apoi doua trite consecutive in contul echipei banatene si cu un minut inainte de pauza, alb-violetii s-au apropiat la un sigur punct(38-39) si au iesit la cabine la scorul de 38-41.
Imediat dupa reluarea jocului, BC Timisoara a revenit la la timona, dupa alte reusite de trei puncte, semnate de acesta data de Volkus si Jovanovic(44-43). Insa, numai pentru moment, fiindca stelistii nu au cedat si au intors repede scorul, asigurandu-si si un avans de 10 puncte pana in minutul 27(46-56).
Avantajul oaspetilor a crescut si mai mult la inceputul ultimului sfert(58-70), dar ‘leii’ au reusit sa mai recupereze pe final, partida incheidu-se cu victoria la limita a Stelei(80-84).
In ciuda infrangerii suferite pe teren propriu, BC Timisoara se califica in faza urmatoare a Cupei, avand atu-ul rezultatului din meciul tur.
Radulovic a fost cel mai bun marcator al alb-violetilor sambata, cu 23 de puncte , urmat de Jovanovic, cu 19 puncte, 7 pase decisive si 4 recuperari, Volkus(16 puncte), Lee Ingram(11 puncte), Toth(5 puncte), Panic(4 puncte) si Johnson(2 puncte).
Pentru Steaua cele mai multe puncte le-au marcat Gallimore( 24p) si Stanescu(20p)