BC Timisoara s-a calificat in Final Four-ul Cupei Romaniei. Leii s-au impus cu 76-73 in fata Sibiului, in meciul retur, din sferturi

Dupa ce au castigat la limita, 84-82, la Timisoara, in prima mansa din sferturile de finala ale Cupei, timisorenii au obtinut, cu emotii, calificarea in Final Four, meciul retur de la Sibiu, fiind unul foarte disputat.
Gazdele au castigat primul sfert 22-16, dupa ce i-au condus pe timisoreni si la 9 puncte diferenta.
Alb-violetii s-au apropiat la doar un punct, in minutul 14, dar CSU Sibiu s-a distantat din nou, ajungand la un avantaj de 12 puncte, 4 minute mai tarziu(43-31).
”Leii” au reusit , insa, o evolutie mai buna in sfertul trei si au revenit iar. Cu patru reusite de trei puncte, doua apartinandu-i lui Jovanovic si cate una lui Sarovic si Gallimore, elevii lui Srdjan Jovanovici au redus din nou diferenta la un singur punct(59-58), cu zece minute inainte de final.
Desi formatia sibiana  a inceput bine ultimul sfert, avand 9 puncte avans, 70-61, in minutul 34, banatenii au reusit o serie de 14 puncte consecutive si au dus scorul la 70-75, pentru ca in final sa se impuna cu 76-73 si sa reuseasca astfel, accederea in Final Four-ul Cupei.
Robert Sarovic a fost cel mai bun marcator al echipei timisorene, cu 19 puncte, urmat de Jovanovic, cu 18 puncte. De la CSU Sibiu s-au remarcat Austin si Christopher,cu 26, respectiv 24 de puncte marcate.