BC Timisoara reuseste a patra victorie in Liga Nationala. Alb-violetii s-au impus in fata Pitestiului. Vezi FOTO!

Trupa lui Predrag Badnjarevic nu a avut parte de un meci usor in compania lui BCM U Pitesti. Oaspetii s-au aflat la conducere cu sapte minute inainte de sfarsitul jocului, insa ”leii” au reusit sa intoarca scorul si sa-si adjudece victoria.

Primul sfert a fost castigat de pitesteni cu 25-18. BC Timisoara a revenit insa in sfertul doi, cand alb-violetii au reusit sa marcheze 31 de puncte, 10 dintre ele apartinandu-i lui Sarovic. Banatenii au preluat conducerea in minutul 16(34-33), iar la pauza  aveau un avantaj de 5 puncte:49-44. Pe debutul celui de-al doilea sfert diferenta a ajuns la 9 puncte, 53-44(min. 22), dar pitestenii au reusit sa intoarca situatia in favoarea lor in minutul 28, cand au revenit la timona 63-62.
Inainte cu 10 minute de final tabela arata egalitate, 65-65. Oaspetii au avut apoi 70-63, in minutul 33 dar elevii lui Predrag Badnjarevic nu s-au predat. Sarovici a dus scorul la 70-70, cu o reusita de trei puncte(34′) si „leii” au revenit la conducere dupa cosul de 2 puncte marcat de Derasimovic. Archie a facut si putin spectacol cu un slam dunk de efect, iar  Popescu, Jovanovic si Sarovic au trasnformat in total 7 aruncari libere in ultimele minute, BC Timisoara impunandu-se cu 82-76.
Cel mai bun marcator al timisorenilor a fost Sarovic cu 18 puncte reusite, urmat de Jovanovic cu 12 puncte, Archie si Jelenic cu cate 11 puncte. De la oaspeti s-a remarcat Xavier Jones cu 20 de puncte reusite.
In pauza partidei dintre BC Timisoara si BCM U Pitesti spectatorii prezenti la Sala Constantin Jude au asistat la o demonstratie de baschet in fotoliu rulant, oferit de cei sase componenti ai echipei Motivation Baschet Timisoara: Berki Atilla, Florin Pasca, Vlad Stefanet, Calin Paraianu, Cristian Pitaru, Andreea Herbei, pregatiti de antrenorul Raul Pojar.
Urmatorul meci pentru BC Timisoara, va fi marti, cand banatenii vor sustine primul joc din EuroChallenge, in compania echipei Kormend, din Ungaria.