BC Timisoara rateaza finala Cupei Romaniei. Alb-violetii au pierdut in fata Mediasului, in semifinalele Final Four-ului. FOTO!

Trupa lui Srdjan Jovanovici a condus o buna parte din meci, dar au cedat in final cu scorul de 86-92 in fata celor de la Gaz Metan si vor juca duminica pentru locul trei in Final Four, contra campioanei Asesoft Ploiesti.

BC Timisoara a inceput bine meciul. „Leii” au condus cu 5-0(2′) si apoi 12-7(5′), dar Mediasul a egalat(14-14, min.7) si apoi a trecut la conducere. Trupa lui Marcel Tenter a avut 6 puncte avans in minutul 9(16-22), dar alb-violetii au redus diferenta la un singur punct pana la finele primului sfert(21-22), iar pe debutul celui de-al doilea sfert au revenit la timona.
Capitanul Sarovic a bifat doua reusite de trei puncte, iar timisorenii s-au distantat la 10 puncte(36-26), pana in minutul 16. Cei de la Gaz Metan au trecut insa, din nou, venind iar la 3 puncte, pana la sfarsitul sfertului doi, iar inainte de pauza BC Timisoara l-a pierdut si pe Archie, care s-a accidentat la umar.
Elevii lui Srdjan Jovanovic au ramas totusi in avantaj ajutati si de reusitele lui Downey, dar mediesenii au tinut aproape si au trecut iar la conducere, chiar inainte de finalul sfertului trei(60-61).
In ultimul sfert, cele doua echipe au alternat la conducere, dar niciuna nu s-a distantat la mai mult de 2 puncte pana in minutul 36. Atunci, Downey a inscris o trita(77-74) si timisorenii inca mai sperau la finala. Insa, Mitchell a reusit o serie de opt puncte consecutive si i-a dus pe medieseni la 5 puncte avans(77-82), iar „leii” nu au mai avut forta sa revina. Meciul s-a incheiat cu victoria, cu 92-86, a celor de la Gaz Metan, care vor juca finala Cupei contra lui U Cluj. In schimb, BC Timisoara trebuie sa se multumeasca cu duelul pentru locul trei pe care il va avea cu Asesoft Ploiesti, echipa pe care alb-violetii o vor intalni apoi si in play-off.
Cel mai bun marcator al timisorenilor in meciul cu Mediasul a fost Downey, cu 22 de puncte, urmat de Popescu, cu 20 de puncte, Gallimore si Sarovic, cu cate 15 puncte.
De partea cealalta, cel mai bun marcator a fost Mitchell cu 24 de puncte.