BC Timisoara pierde si al doilea meci din play-off in fata campioanei. „Leii’ au cedat duminica, 68-74, la finele unui joc echilibrat

Dupa ce au pierdut dramatic, in prelungiri, prima partida disputata contra celor de la CSU Ploiesti, elevii lui Srdjan Jovanovici au fost invinsi in cel de-al doilea meci, la sase puncte diferenta si asteapta urmatorul meci de la Timisoara.
Campionii au inceput in forta meciul de duminica si au condus cu 9-0, in minutul 2, pentru ca peste 3 minute sa ajunga la 11 puncte avans(19-8). Pana la finele primelor zece minute timisorenii s-au apropiat insa la 5 puncte(24-19) iar ecartul s-a redus la doar trei puncte pe debutul sfertului doi(24-21). Desi Ploiestiul s-a distantat iar(37-27, min.15), trupa lui Srdjan Jovanovic a revenit iar inainte de pauza la doar 4 puncte(40-36). Apoi, cu reusita lui Gallimore si trita lui Downey, „leii” au preluat conducerea ,(40-41, 23′) si au castigat sfertul trei(17-13), iar cu zece minute inainte de final, cele doua echipe erau la egalitate, 53-53.
Cei de la Asesoft au vrut sa evite situatia din primul meci si au fortat in ultimul sfert, impunandu-se in final la 6 puncte diferenta(74-68).
Devan Downey si Robert Sarovic au fost cel mai buni marcatori al timisorenilor in meciul de la Brazi, cu cate 14 puncte, urmati de Archie, cu 13 puncte. Pentru campioni, cele mai multe puncte le-a marcat Catalin Burlacu, 16.
Cel de-al treilea joc dintre BC Timisoara si CSU Ploiesti va avea loc la Sala Constantin Jude, sambata, de la ora 18,45.