BC Timisoara pierde primul meci oficial din noul sezon. „Leii”, invinsi in turul Cupei Romaniei la Tg. Jiu!

TIMISOARA. Trebuie spus ca Energia Tg. Jiu – BC Timisoara nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor si nu s-a vazut ca evolueaza ultimele doua castigatoare ale Cupei. Cele doua echipe au doar scuza debutului de sezon si a omogenizarii care nu s-a reglat pana acum…

Partida incepe cu ratari la ambele panouri, BCT deschizand in cele din urma scorul si avand pe parcursul primul sfert mai mereu initiativa. Prima sirena ii gaseste insa pe gazde in avantaj, 12-10. Se rateaza mult si in sfertul 2, trupa banateana preia conducerea la 22-20, dar are un final slab si Energia intra la vestiare cu 28-22. De mentionat ca niciuna dintre echipe nu reusise vreo „trita”, desi s-a incercat din greu acest procedeu, BCT aruncand degeaba de 19 ori mingea din afara careului.

Spectacolul lipseste si in partea a doua a meciului, chiar daca se gaseste putin mai usor drumul spre cos. Bogdan Popescu reuseste in fine prima trita a meciului, dupa ce irosise 7 aruncari din 22 ale echipei. Gazdele isi pastreaza ecartul de 6 puncte, la intrarea in ultimele 10 minute, 47-41.

In ultimul sfert se joaca pe contre, Energia merge la +11, 58-47, dar „Leii” nu cedeaza si revin in joc, la doar un punct distanta 58-57, cand pe tabela mai erau fix trei minute ramase din partida. Finalul este tensionat, dar Energia gandeste mult mai bine ultimele secunde si marcheaza o trita in ultima secunda, 65-59, poate o diferenta prea mare fata de cum s-a vazut pe parchet. Oricum, calificarea se joaca joi, la Timisoara de la ora 18.

Bogdan Popescu a facut un meci foarte slab, cu doar 5 puncte si procentaje dezastruoase la aruncari, la care a adaugat si 4 posesii pierdute. S-a remarcat Low, singurul „banatean” care a jucat cu adevarat bine, el reusind 16 puncte. DE cealalta parte, Diggs a adunat 19 puncte, iar Eziukwu – 15.