BC Timisoara pierde la limita meciul cu UBT Cluj din Cupa, dupa ce a condus detasat in prima parte a meciului

Timisorenii au debutat in noul sezon pe terenul celor de la U BT Cluj, odata cu meciul tur din optimile Cupei Romaniei. Trupa lui Dragan Petricevic a inceput perfect jocul de sambata, dar greselile comise in partea a doua a partidei i-au costat pe banateni.
 BC Timisoara s-a instalat la conducere din start, iar in minutul 7, dupa ce Lewis si Pesic au semnat doua ‘trite’ consecutive, alb-violetii conduceau deja la 10 puncte diferenta(4-14) . Primul sfert s-a incheiat la scorul de 19-10 pentru elevii lui Dragan Petricevic, care pana la pauza si-au marit si mai mult avantajul.
Timisorenii s-au distantat la 16 puncte pe debutul sfertului doi(12-28) si la finele primei parti a jocului tabela arata scorul de 27-39.
La revenirea de la cabine insa, situatia s-a schimbat, clujenii au reusit sa recupereze treptat din handicap, apropiindu-se la doar 3 puncte pana in minutul 27(43-46).  Inainte de ultimele zece minute ecartul in favoarea banatenilor era de 5 puncte(46-51), dar „leii” au ajuns din nou la 9 puncte avans la inceputul sfertului patru(46-55).  A urmat insa o serie de 10 puncte consecutive ale gazdelor si Clujul a trecut la timona(56-55) si s-a distantat apoi la 8 puncte(66-58).
Timisoara a fost aproape sa revina pe final, alb-violetii apropiindu-se la un singur punct cand mai erau 30 de secunde de joc, dupa reusita de 3 puncte a lui Pesic, dar clujenii au primit doua aruncari libere in urma  faultului  antisportiv al lui Tica, Cuic a transformat una din cele doua aruncari, iar partida s-a incheiat la scorul de 73-71 pentru U BT Cluj.
Milos Pesic a marcat cele mai multe puncte pentru BC Timișoara in meciul de sambata, 20, urmat de Lewis, cu 15 puncte, Tica, 14 puncte, Jovanovic, 9 puncte, Popescu si Manigat, cate 5 si Stancut, 3. Cel mai bun marcator al clujenilor a fost Hargrove, cu  17 puncte.
Meciul retur din optimile Cupei se joaca pe 1 octombrie, la Timisoara.