BC Timisoara cedeaza la limita in fata vicecampioanei. Trupa lui Petricevici a pierdut, 93-99 in fata celor de la Targu Mures

Banatenii au jucat de la egal la egal cu gruparea mureseana, care a reusit sa transeze partida doar in ultimele minute. ‘Leii’ au fost sustinuti din nou din tribune de  galeria timisoreana.

Oaspetii au condus cu 25-20 la finele unui prim sfert in care cele doua echipe au alternat la timona. A urmat un al doilea sfert spectaculos, casigat de timisoreni(25-22), in care nu au lipsit executiile spectaculoase si reusitele de trei puncte(cate patru de partea fiecarei echipei), iar pauza Targu Mures a iesit cu un avantaj minim(45-47).
Trupa lui Petricevic a inceput bine si partea a doua a jocului. Alb-violetii au bifat o serie de 8 puncte consective care i-au ajutat sa se desprinda la 6 puncte(53-47). ‘Leii’ si-au mai trecut in cont pana in minutul 30 inca 20 de puncte, castigand si sfertul al treilea(28-23), astfel ca inaintea ultimelor zece minute de joc, banatenii erau in avantaj(73-70).
BC Timisoara a reusit chiar sa mareasca diferenta pe debutul ultimului sfert(81-76), dar a urmat un partial de (0-8), iar oaspetii au trecut la conducere(81-84).
Elevii lui Petrievic au revenit pentru un moment la timona, in minutul 37(87-86), dar vicecampioana s-a tinut tare, iar reusita de trei puncte a ex-timisoreanului Jelenic la scorul de (89-90, min.39) s-a dovedit decisiva. Alb-violetii nu au mai avut puterea sa forteze pe final si au cedat, 93-99.
Nikola Gacesa a fost cel mai bun marcator al timisorenilor, cu 23 de puncte si zece recuperari, urmat de Zlatko Jovanovic(21 de puncte, 7 pase decisive),  Conley(16p), Vasojevic(10p), Fenn(8 p), Lee-Ingram(5p), D. Andrei(4p), Lapuste (4p) si Toth(2p).
Ex-timisoreanul Ivan Jelenic a marcat cele mai multe puncte pentru Targu Mures(23), urmat de Martinic(22p) si Mladenovic(20p).