BC Timisoara – Asesoft Ploiesti: 89 – 104, final de partida. Timisoara se pregateste de meciul de joi

UPDATE: Timisoara a pierdut in fata ploiestenilor, cu tot sprijinul galeriei. Baschetbalistii timisoreni nu au reusit nicidecum sa se concentreze si sa ii conduca pe cei de la Asesoft Ploiesti. Partida de la Sala Olimpia s-a incheiat cu 89 – 104. Suporterii timisoreni au cantat pe toata durata meciului si au fost alaturi de fanii lor, dar se pare ca jucatorii BC Timisoara nu s-au implicat suficient.

Vom reveni cu declaratii si cu amanunte!

***

BC Timisoara – Asesoft Ploiesti: 63 – 74 dupa sfertul al treilea. Leii din Banat trebuie sa se gandeasca la meciul de maine

UPDATE: Timisoara nu a dat senzatia nici in sfertul trei ca poate reveni pe tabela de marcaj. Banatenii n-au facut fata jocului foarte bine organizat al ploiestenilor si ecartul de 7 puncte de la pauza mare s-a dublat dupa 4 minute din sfertul trei: 45 – 58. La acest scor, Archie mentine vii sperantele cu un cos cu fault, insa apararea este visatoare la patrunderile jucatorilor care au dominat in ultimii 10 ani baschetul romanesc.

Timisoara mai da semne de viata la 51 – 58, insa pe final nu reuseste sa se apropie la mai mult de 9 puncte, incheiand sfertul trei cu un handicap de 11 puncte: 63 – 74.

***

BC Timisoara – Asesoft Ploiesti: 39 – 46 la pauza mare

UPDATE: Desi Sala Olimpia este plina, 100 de fani stau in fata salii de sport asteptand sa vada meciul. Accesul lor nu este permis insa, pentru ca in tribune este deja nebunie.

Prestatia foarte proasta a timisorenilor din primul sfert a continuat si in sfertul secund. Timisorenii nu au reusit sa-si revina din soc si sa recupereze cele 6 puncte pierdute la sfertul inaugural. Cel mai mult s-au apropiat la 4 puncte, 26 – 30 si 28 – 32, insa de fiecare data oaspetii au revenit si s-au dus la plus 7, 36 – 43.

La un moment dat, au avut 10 puncte avans: 36 – 46. Jovanovic a incheiat sfertul cu o trita, iar in sfertul 3, cei peste 2.500 de fani prezenti in Sala Olimpia asteapta, cu sufletul la gura, revenirea favoritilor deoarece acestia au demonstrat in meciurile din campionat ca pot sa intoarca rezultatul in fata oricarui adversar.

***

UPDATE: BC Timisoara – Asesoft Ploiesti: 16 – 22 dupa primul sfert

Miza partidei si-a pus amprenta pe jocul celor 2 formatii in sfertul 1 al finalei. Atat Timisoara, cat si Ploiestul nu au fost capabile sa se concentreze indeajuns de bine. Jucatorii nu au fost in stare sa se adune si sa ofere un spectacol pe masura. Toti cei 10 jucatori aflati pe parchetul Salii Olimpia au gresit pase si nu au fost in stare sa reuseasca cosuri simple.

Sfertul a inceput promitator, cu un slam dunk al lui Dominique Archie, care a ridicat publicul din sala in picioare. Aceasta a fost singura reusita remarcabila a alb-violetilor. Ploiestiul a preluat conducerea la jumatatea primului sfert, 12 – 8, apoi 15 – 8, pentru ca, cu 2 minute inainte de final, sa conduca cu 17 – 10. A fost momentul in care antrenorul gazdelor a cerut timpi de odihna, insa pauza nu le-a priit elevilor sai, astfel ca, dupa primul sfert, Ploiestul, conduce la Timisoara cu 6 puncte: 22 – 16.

***

UPDATE: Atmosfera incendiara in Sala Olimpia inainte de inceperea partidei. La prezentarea echipelor, jucatorii au iesit cu un banner imens pe care scria „Impreuna am ajuns in finala”. Acesta a fost un mesaj special pentru fani, care la randul lor le-au multumit, aruncand pe parchet, din tribuna, sute de role de hartie.

Cinciul de start al BC Timisoara: Jovanovic, Dominique Archie, Bogdan Popescu, Sarovic si Cuic.

***

UPDATE: Antrenorul Timisoarei, Predrag Badnjarevici, a renuntat la strainii Nenad Markovic si Sime Spralja pentru acest meci.

Cu un sfert de ora inainte de inceperea partidei, portile de la Sala Olimpia au fost inchise. Decizia a fost luata dupa ce sala de sport s-a umplut pana la refuz.

***

UPDATE: Cu 40 de minute inainte de inceperea partidei, Sala Olimpia este aproape plina. Jucatorii au iesit la incalzire in aplauzele suporterilor care s-au ridicat in picioare si au strigat “Timisoara, Timisoara”.

***

Timisoara traieste, din nou, la intensitate maxima! Iubitorii sportului din orasul de pe Bega isi pun toate sperantele in baschetbalistii de la BC Timisoara, care joaca cu trofeul pe masa finala campionatului national. Auspiciile sunt dintre cele mai favorabile: BC Timisoara a eliminat, in semifinale, sec, cu 3-0, campioana en-titre din Cluj-Napoca si are, in acest an, ascendentul moral in fata ploiestenilor de la Asesoft, pe care i-a invins de trei ori in patru meciuri.

In plus, finala debuteaza in Sala Olimpia. O sala care va fi, suntem siguri, un vulcan in aceasta seara. O sala in care, trup si suflet, ca si pana acum, cel de-al „saselea jucator”, publicul, va avea un cuvant greu de spus.
Pe parchet, daca facem o comparatie cu anul 2009, cand am jucat o alta finala, tot in compania ploiestenilor, de data aceasta Timisoara arata bine. Arata foarte bine chiar, cu jucatori exponentiali, care pot face diferenta. Avem pe banca un atrenor care a stiut sa preia de la predecesorul sau acel spirit de lupta care, la Timisoara, este dus pana la sacrificiu. Ii avem pe Popescu, Archie, Jovanovici, mai nou, Sarovici, sportivi care ne transmit certitudinea ca anul acesta se poate!

BC Timisoara a ratat un obiectiv in acest sezon, Cupa Romaniei. insa ne poate face sa uitam de acest esec castigand un trofeu mult mai important: titlul de campioana!
Sa fim cu totii alaturi de baietii nostri! Sa fim la sala miercuri si joi si sa-i incurajam asa cum doar noi stim sa o facem! Sa aducem, in premiera, la Timisoara, un titlu de campioni la baschet!

________________________________________________________________________________________

TIMISOARA. Fortaviola.ro realizeaza miercuri, 16 mai, si joi, 17 mai, in zilele meciurilor 1 si 2 din cadrul Finalei Diviziei A de baschet masculin, ce va avea loc in Sala Olimpia, o super editie speciala.

Spectacolul incepe miercuri dimineata si se va termina joi seara cand in mare vom afla echipa care porneste in meciurile 3 si 4 drept favorita. Startul este dat, asadar, la primele ore ale diminetii de miercuri cand vom transmite imagini de la antrenamentele Leilor din Banat si ale jucatorilor de la Asesoft Ploiesti din Sala Olimpia.