BC Timba reuseste a treia victorie in Liga Nationala. Ursii s-au impus clar in fata lui Dinamo, 100-70

Baschetbalistii timisoreni au condus pe toata durata partidei, din cadrul etapei cu numarul zece, a Ligii Nationale. Elevii lui Bogdan Murarescu nu le-au dat nici o sansa bucurestenilor in meciul desfasurat la Sala Constantin Jude.

Timisorenii s-au instalat la conducere inca din primele secunde, iar in minutul 7 aveau deja 14 puncte avans(24-10). Timba  castigat primul sfert cu 30-18, iar pana la pauza si-au marit avantajul la 26 de puncte(56-30).
In sfertul trei, dinamovistii au marcat patru cosuri de trei puncte, doua apartinandu-i lui Vladimir Mihai si doua lui Petica, dar ursii au continuat sa conduca, diferenta ajungand la 29 de puncte(66-37, in minutul 24).
Cu zece minute inainte de final, tabela arata 77-54 pentru timisoreni, dar elevii lui Bogdan Murerescu si-au marit si mai mult avatajul in ultimul sfert. In minutul 39, ecartul era de 31 de puncte(98-67). Sipos l-a micsorat cu reusita sa de trei puncte, dar prin cosul de doua puncte marcat de Mihuti, cu doua secunde inainte de final, banatentii au atins pragul de 100 de puncte si s-au impus in fata lui Dinamo la 30 de puncte diferenta.
Cele mai multe puncte pentru Timba au fost reusite de Glynn, 26, urmat de Grubisic, cu 12 puncte resusite, Johnson, cu 11 si Huckaby, cu 10. De la Dinamo, cel mai bun marcator a fost Petica, cu 16 reusite.