BC Timba pierde din Energie. ‘Ursii’ au pierdut in fata echipei din Rovinari, in cea de-a patra etapa a Ligii Nationale

Daca in urma cu un an, Timba reusea contra celor de la Energia Rovinari prima ei victorie in Liga Nationala, de aceasta data echipa timisoreana a fost nevoita sa se recunoasca invinsa in fata gorjenilor.

Timba a inceput bine meciul de la Sala Constantin Jude cu doua cosuri de trei puncte reusite de Tasic, care a mai pus apoi inca trei puncte in contul ‘ursilor’ si din aruncari libere(9-7, min 3). Lawrence si Bridgewwaters au reusit si ei doua ‘trite’ in primul sfert, iar in minutul 9, gazdele conduceau(23-19), inchieind primul sfert in avantaj, 25-22.
Tasic si Delk au marit avantajul echipei lui Murarescu la 7 puncte(29-22), pe debutul sfertului doi, dar gorjenii au reusit apoi 9 puncte consecutive si in minutul 13 au trecut la timona(29-31).
Cei de la Rovinari s-au descurcat mult mai bine decat cei de la Timba pe recuperare, bifand pana la finele meciului un total de 41 de recuperi, fata de doar 20 ale banatenilor. Oaspetii au iesit in avantaj la pauza(42-47), iar in sfertul al treilea s-au distantat la 16 puncte(50-66, min.29).
Ecartul a ajuns chiar la 20 de puncte in minutul 38(63-83), pentru ca in final Energia sa se impuna cu 87-70.
Lawrence a marcat cele mai multe puncte pentru Timba, 20, fiind urmat de Delk (18 puncte), Tasic(14), Bridgewwaters (8),Florvreus(8 puncte) si Patru(2).
De la oaspeti s-a remarcat Darby Jr cu 25 de puncte, urmat de Watson(17 puncte si 5 pase decisive), Karpelesz(14 puncte), Kakaroudis(10 puncte) si Reinke(8 puncte si 12 recuperari).