BC Timba, la o secunda de a produce supriza returului in Liga Nationala! Ursii au pierdut la limita in fata liderului

Trupa lui Bogdan Murarescu a fost aproape de o victorie suprinzatoare la Oradea, insa echipa bihoreana a marcat in ultima secunda de joc si s-a impus la doar un punct diferenta, cu scorul de 79-78.
Oradea a castigat primul sfert, 26-12, iar in minutul 19 liderul la zi al campionatului avea 18 puncte avans in fata „ursilor”(53-35). In minutul 21, diferenta a ajuns la 21 de puncte(58-37) si liderul la zi al campionatului parea ca se va impune la pas.  Dar sfertul trei le-a apartinut clar timisorenilor.
In zece minute, Timba a marcat 23 de puncte, fata de zece cate au reusit gazdele si s-a apropiat la doar trei puncte de bihoreni, cu zece minute inainte de final(63-60).
In ultimul sfert, elevii lui Bogdan Murarescu au tinut aproape de  echipa oradeana. Banatenii au egalat in mai multe randuri(69-69, 73-73 si 75-75), iar cu 12 secunde inainte de final, BC Timba a reusit sa preia conducerea, o data cu ‘trita’ lui Huckaby(77-78). In ultima secunda de joc, Franklin a pus insa 2 puncte de partea gazdelor  iar meciul s-a incheiat cu scorul de 79-78.
Huckaby a fost cel mai bun marcator al timisorenilor cu 21 de puncte. Celelalte puncte pentru BC Timba au fost inscrise de Horton, 16, Brown, 15, Chief, 12, Glynn, 5 si 11 recuperari, Popa, 5 si Mihuti, 4. De la CSM Oradea s-a remarcat Franklin, cu 26 de puncte reusite.