BC Timba, invinsa de Gaz Metan Medias, in ultimul joc din sezonul regulat al Ligii Nationale. Vezi FOTO!

„Ursii” au abordat meciul cu Gaz Metan Medias fara emotii, avand asigurat locul 13 in clasamentul Ligii Nationale pentru finalul sezonului regulat, in timp ce oaspetii luptau inca pentru un loc cat mai bun in play-off.

Timba a condus doar pe debutul meciului disputat la Sala Constantin Jude(3-2 si 5-4), apoi oaspetii s-au instalat la timona. Mediasul s-a distantat la 8 puncte (8-16, min.5), dar la finele primului sfert aveau doar 4 puncte avans(23-19).
Timisorenii au incercat sa tina aproape si in sfertul doi(27-31), dar cei de la Gaz Metan si-au marit avantajul la 11 puncte(27-38, min.16) si au iesit la cu 8 puncte avantaj 47-39.
Galben-negrii s-au apropiat iar la 6 puncte pe debutul sfertului trei(41-47), dar diferenta dintre cele doua echipe si-a spus cuvantul si ecartul in favoarea oaspetilor a crescut iar, ajungand la 15 puncte, inaintea ultimelor zece minute de joc (61-76) si la 21 de puncte(72-93) in minutul 38, pentru ca in final, Mediasul sa se impuna cu 96-75.
Jermont Horton a fost cel mai bun marcator al BC Timba, cu 19 puncte, urmat de Jordan Glynn si Denham Brown, cu cate 17 puncte, iar de la Medias s-a remarcat Zoran Krstanovic, cu 24 de puncte marcate.
BC Timba va intalni in play-out, ocupanta locului 12, CSS Giurgiu.