BC Timba, eliminata din Cupa Romaniei. Timisorenii au pierdut si al doilea meci din cadrul turneului de la Medias

”Ursii” au fost invinsi cu scorul de 91-73 de Farul Constanta la turneul din prima faza a Cupei Romaniei si nu mai au sanse la ocuparea unuia din primele doua locuri in grupa,  locuri care puteau aduce calificarea in urmatorul act.
Echipa lui Bogdan Murarescu  a fost repartizata  la turneul din prima faza a Cupei Romaniei, in seria a III- a cu SCM U Craiova, Farul Constanta si CSU Atlasib Sibiu.  Dupa ce au pierdut  categoric primul meci din Cupa contra celor de la Craiova : 51-80, galben-negrii s-au vazut invinsi si  in a  doua partida disputata la turneul de la Medias, de catre Farul Constanta, o echipa care a promovat si ea  anul acesta in  prima divizie.
Ca si la primul joc, timisorenii au inceput greu contra ”marinarilor”,  acestia adjudecandu-si categoric primul sfert: 25-14.
Elevii lui Murarescu au marcat 23 de puncte in sfertul doi, dar nu reusit sa reduca din ecart, ba din contra, avantajul celor de la Farul la pauza era de 13 puncte: 50-37.
Nici partea a doua a jocului nu a fost mai buna pentru galben-negrii. Constantenii au  castigat categoric si sfertul trei:25-11, iar in ultimele zece minute, Timba nu a reusit decat sa mai reduca din handicap, jocul incheindu-se la scorul de 91-73 pentru ”marinari”.
Ca si in primul meci din cadrul turneului de la Medias , cel mai bun marcator al timisorenilor a fost Huckaby cu 19 puncte, urmat de Glynn 13 puncte.
Timba va sustine ultimul meci in Cupa Romaniei duminica, in compania Sibiului.